Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Září 2009

Původ a zdomácnění psa

10. září 2009 v 14:39 | __°°*Knírač*°°__ |  Psí články

Původ a zdomácnění psa


Asi před 60 000 000 let prodíral se pralesy malý savec,podobný nejspíše lasičce nebo tchoři.Nazýval se Miacis a byl prapředkem skupiny zvířat,kterým dnes říkáme psovité šelmy:psů,šakalů,vlků a lišek.
Na rozdíl od současných psů,kteří našlapují na prsty,byl Miacis ploskochodec.Měl chrup masožravce a malý mozek,ale byl inteligentnější než jeho současníci creodonti,kteří tvořili jinou skupinu masožravců.Creodonti byli hojnější než Miacis,ale postupně vyhynuli,poslední někdy před dvaceti miliony let.

Předkové psa

Zhruba pře 35 000 000 let se z rodu Miacis vytvořili různé pratypy šelem,příbuzných pozdějším šelmám psovitým.Známe přes 40 typů,z nichž některé jsou poobné medvědům,jiné hyenám a dalším kočkám.Byla však mezi nimi zvířata,která už vypadala jako psi,např. Cynodictis připomínal primitivního velškorgiho Cardigana.Z těchto psům podobných šelem se pak vyvinuli předkové psů.

Psi v nám důvěrně známé podobně se objevili na euroasijské scéně asi před 12 000 až 14 000 lety.Z jakého zvířate se vyvinuli?Původně se myslelo,že jejich předkem byl nějaký šakal nebo kříženec šakala s vlkem.Dnes však jsou vědci toho názoru,že to byla malá jižní forma vlka-vlk indický(Canis pallipes),který dodnes žije v Indii.Různě zbarvení a různě velcí vlci žili tehdy v celé Evropě,Asii a Severní Americe.
Dalšími předky psa mohli být vlk mongolský(Canis lupus chanco) ze severní Indie,Střední Asie a Číny,nebo vlk stepní(Canis lupus campestris) z pouštních oblastí Středního východu.Je však jisté,že domáci psi vznikli z některého jmenovaného předka (nebo možná paralelním vývojem z několika z nich),a že nejsou geneticky spřízněni s žádným jiným druhem.

http://www.wildafrica.cz/images/animals/331_pes-hyenovy14.jpgPes hyenový


Různotvárnost psů

Díky inteligenci,všestanné přizpůsobilosti a schopnosti sociální spolupráce uvnitř smečky se divocí psi rychle rozšířili po celém světě.Dinga mnozí lidé považují za základní typ rodu Canis,z kterého se vyvinul současný pes.Dingo byl však domestikován ještě před tím,než ho před tisíciletími první přistěhovalci přivezli do Austrálie.Divocí psi byli pravděpodobně domestikováni v různých částech světa různým způsobem;někteří,když se živili odpadky u lidských sídlišť,jiní,když je primitivní člověk lovil pro svou potravu a bral si domů vrhy štěňat,aby je vykrmil.
Podle kostí a vykopávek z celého světa,které pocházejí z období asi před 6 500 lety,můžeme rozlišit pět tehdejších typů psů:mastify,psy podobné vlku,chrty,psy typu ohaře a pastevecké psy.Od těch dob se vyvinulo tisíce plemen,ať už umělým,nebo přírodním výběrem.Během staletí mnohá vymizela,a jen zhruba 400 jich zůstalo až do našich dob.
Když například Evropaně v 15. a 16. století přišli do Severní a Jižní Ameriky,našli tu nejméně 20 různých psích plemen:dnes z nich zbyli jen mexický naháč,eskymácký pes a psi z Peru a Chile.Z jiných původních plemen jmenujme afrického basenžiho a ze Středního východu stejně starobylého perského chrta(saluku) a afgánského chrta.

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana