Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Listopad 2009

Štěně-chování a výcvik 5 díl

20. listopadu 2009 v 16:02 | __°°*Knírač*°°__ |  Štěně
5.díl

Click for a larger view

Představení Vašeho štěněte lidem a ostatním zvířatům klidným a odměňujícím způsobem je velmi důležité

Začne se chovat násilně k tišším jedincům a psí gangster je na světě!

Navíc nekontrolovaná setkání založená na hře naučí štěně,že psi jsou mnohem zábavnější než lidé a v¨ýsledkem je,že pes začne ignorovat svého majitele.Toto je první krok ke ztrátě kontroly a místo vylepšení Vašeho miláčka zakládáte na potencionální potíže!

Význam hry

Hra je pro naše psí kamarády velmi důležitou součástí jejich denní aktivity.Zajišťuje nejenom fyzickou aktivitu,ale současně je nezbytná pro sociální kontakt s majitelem a ostatními psy.

Po entusismu štěněčího věku si psi obvykle vytvoří rutinní a pravidelný vztah k hračkám a denní cvičení je pak nezbytné,pokud chce majitel vytěžit co nejvíce ze vztahu se svým dospělím psem.

Výběr vhodných her je částečně závislý na štěněti,ale všechny hry musí být kontrolovány a je třeba zajistit,aby hra byla klidnou a odměnující aktivitou pro majitele i jeho miláčka.Měli bychom se vyhnout intenzivním fyzickým hrám,které ve štěněti vyvolávají vysoký stupeň nabuzení a frustrace.Pokud si malé děti chodí hrát s Vaším štěnětem,je třeba zajistit dohled dospělého.

Samozřejmě příslušnost k určitému plemeni bude důležitá pro výběr her,které si štěně užije a naplní realistická očekávání.Znalost funkčního základu psích plemen může hrát důležitou roli při předcházení nedorozumnění.Například mnoho majitelů má idylickou představu o hře se svým psem;hodiny stojí a hází balónek,který jim pes přináší.Chtít však něco takového po setrech,může snadno vést k nedorozumnění.
Opačně majitelé retrívrů možná budou muset investovat do balónků na provázku,aby dokázali hračku hodit co nejdále.
Třepací a ,,smrtící'' hry mohou být zajištěny pořízením pískací hračky.Někteří teriéři dokáží vložit do této hry velkou část času a energie.

Obecně jsou lidé zrazováni od zatažení do hry přetahování se o lano.Důležitým závěrem je,že hra s Vaším psem by měla být klidná,kontrolovaná a především zábavná.

Domácí pelíšek(transportní box)

Transportní box může být potřebným kusem výbavy majitele nového štěněte.Pokud se rozhodnete ho použít,je důležité zvážit způsob uvedení štěněte do boxu jako do nového pelíšku.Je třeba štěně s pelíškem seznámit takovým způsobem,aby ho vidělo jako místo bezpečí a komfortu.

Abychom toho dosáhli,měli bychom box uložit na klidné místo a dveře nechat otevřené.


Umístěte do pelíšku nějaké zajímavé hračky nebo pamlsky,které štěněti dodají odvahu vydat se dovnitř na průzkum.Zkušenost s návštěvou bohu je významně oměněna.Ve chvíli,kdy je štěně spokojeno ve svém pelíšku,můžete začít se zvykáním na zavřené dveře.Je třeba nespěchat a vyhnout se situaci,kdy se štěně bude cítit polapeno ve svém pelíšku proti své vůli.

http://www.exo-eko.cz/Administrace/Images/Zbozi/11712/maly-obrazek.jpg Můžete postupně prodlužovat čas pobytu v boxu se zavřenými dveřmi.Můžete střídat období pobytu ve stejné místnosti s odchodem a ponecháním štěněte na chvíli o samotě předtím než se vrátite zpátky do místnosti a otevřete dveře boxu.Cílem je ukázat Vašemu štěněti,že není čeho se bát a dosáhnout stavu,kdy bude aktivně hledat svůj pelíšek a bude v něm trávit čas dobrovolně.

Jakmile je štěně čťastné uvnitř transportního boxu,můžete ho použít pro zajištění bezpečného prostředí,ať už jste doma nebo cestujete autem.Box Vám také může pomoci s domácím tréninkem a je bezpečným místem,kde můžete štěně ponechat bez přímého dozoru.


Auto

Cestování autem je pro mnoho psů každodenní zkušeností,ale ne každý z nich ho vnímá jako příjemnou skutečnost!Je důležité si uvědomit,že pro mnoho štěnat je cesta autem spjata s opuštěním známého prostředí u chovatele a jízdou do nového neznámého domova.To je samozřejmě stresující a štěně může mít auto spojeno s negativními emocemi.To může být zkombinováno se skutečností,že obvykle druhý výlet je návštěva veterináře na očkování!!!

Pro překlenutí nagativních asociací je velmi důležité co nejdříve vzít Vaše štěně na příjemný výlet autem.Začnete se seznámením štěněte s vnitřkem vozu a zůstante s ním v autě chvíli před tím,neý se rozjedete.Můžete použít pamlsky pro povzbuzení k nastoupení do auto a odměnte ho ve chvíli,kdy do auta nastoupí.Jakmile je štěně v autě spokojené,nastartujte motor a odměnte štěně za to,že zůstává klidné.Umístění štěněte do jeho vlastního bezpečného prostředí,jako je cestovní klec,může pomoci.Stejně tak použítí psích bezpečnostních pásů vytváří pocit jistoty.Mějte na paměti,že štěně bude cestovat na stejném místě,kde si přejete aby cestovalo i v dospělosti.Nebuďte v pokušení vzít si štěně na klín,protože to není příliš bezpečné řešení ve chvíli,kdy štěně vyroste.

Berte Vaše štěně na časté výlety autem,zajistěte,aby nějteré z těchto výletů vrcholili příjemným zážitkem a vytvořte tak pozitivní asociace s výletem autem.Je však třeba dávat pozor na používání auta k dosažení pouze příjemných a vzrušujících cílů,jako je park nebo socializační setkání,protože to může vést k nadměrné excitaci v autě.Některá štěňata mohou v autě trpět nevolností,a proto je rozumné se vyhnout krmení před cestou.Pokud štěně cestou zvrací,můžete požádat Vašeho veterináře o odpovídající medikaci.

Zíkladním pravidlem je nenechávat štěně v zaparkovaném autě samotné.Pravděpodobně jste si vědomi rizik spojených s uzavřeným autem v létě,ale ponechat štěně v chladném autě v zimě může být spojeno se stejně velkým nebezpečím..

Pokud nezbytně potřebujete ponechat štěně v autě,měli byste zajistit následující:

* Nenechávejte štěně v autě déle než 10 minut
* Ponechejte pootevřené okénko,tak aby se do auta dostal nějaký vzduch
* Parkujte ve stínu během léta a jara,ale nazapomeňte,že slunce se pohybuje a parkovací místo nemusí zůstat ve stínu dlouho
* Počítejte s tím,že v autě ponechaném na slunci(dokonce i na jaře) se teplota může rychle vyšplhat až na 45°C
* Ponechejte v autě čistou vodu,tak aby byla dostupná Vašemu psovi

Příště: Lekce k vúuce

Štěně-chování a výcvik 4 díl

19. listopadu 2009 v 17:21 | __°°*Knírač*°°__ |  Štěně
4.díl
Click for a larger view
ČÍM ROZSÁHLEJŠÍ JSOU JEJICH ZKUŠENOSTI OD 8 TÝDNE VĚKU,TÍM LÉPE JSOU SCHOPNA SI PORADIT S NOVINKAMI A VÝZVAMI V DOSPĚLÉM VĚKU

Bázlivé chování se s věkem nezlepšuje,ale obvykle se postupně stává horším.

Mnoho z těchto psů vykazuje později známky agresivního chování,které jim pomáhá chránit se před ohrožením,které cítí ze svého prostředí.Čím fříve se Vám podaří získat důvěru Vašeho štěněte tím lépe--neodkládejte tedy hledání pomoci či rady.
http://monalisa.bloguje.sk/pes.jpg


Vztahy s jinými psy

Velmi dobrou cestou,jak umožnit štěněti styk s množstvím rozmanitých dalších psů,je návštěva dobře organizované socializační lekce pro štěňata.Štěňata se obvykle přihlašují po dokončení vakcinačního programu a současně se socializací se začínají seznamovat se základy výcviku poslušnosti s využitím technik založených na odměňování.


Velmi důležitým momentem je příležitost naučit se odpovídat na povely majitele v případě značného rozptýlení.Ve skutečnosti je výuka přerušení hry s ostatními psy a návrat k majiteli pravděpodobně jedním z nejdůležitějších aspektů těchto setkání.

Ačkoli je volná zábava důležitou součástí socializačních lekcí pro štěňata,je současně důležitý určitý stupeň supervize.Majitelé musí zajistit správnou výuku.Pokud je štěňatům dovolena jakákoli interakce,jakou si zvolí,nastává reálné nebezpečí,že problémy se spíše vytvoří,než že se jim podaří zabránit.

Nadměrně sebejisté štěně se rychle naučí,že může kontrolovat vztahy.


Příště: Představení Vašeho štěněte lidem a ostatním zvířatům klidným a odměňujícím způsobem je velmi důležitý.

tak co těšíte se??Hlasujte v anketě.....

Štěně-chování a výcvik 3 díl

18. listopadu 2009 v 18:30 | __°°*Knírač*°°__ |  Štěně
Click for a larger view

Štěňata potřebují být vystavena sociální a fyzické složitosti již od velmi ranného věku

* Zajistěte,aby všechny Vaše interakce se štěnětem byly pozitivní a vyhněte se fyzické konfrontaci.
* Zavádějte potencionálně překvapující věci postupně
* Podnikněte takové kroky,aby se Vaše štěně nikdy necítilo zmoženo novými zkušenostmi.
* Pokud má Vaše štěně špatnou zkušenost,která ho straší,zajistěte,aby se potkalo se stejnou situací znovu,ale v příjemném kontextu.

Pro navyknutí štěněte na domácí hluky jsou k dostání komerční produkty na CD od www.soundsscary.com,jež můžete pomoci s tímto problémem.

DĚTI A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Děti,které vyrůstají s jejich domácími miláčky,mají jistě mnoho výhod,ale vztah mezi dítětem a Vaším štěnětem by měl být kontrolován a nikdy by neměly zůstat spolu o samotě.Nedorozumnění mezi štěnětem a dítětem je obvyklá záležitost a snadno se může přihodit úraz.Vskutku většina pokousání malých dětí je vázána na situace,kdy byly ponechány bez dohledu s domácím miláčkem.Rizikovým obdobím je zejména doba,kdy si pes hraje,spí nebo jí.Proto je nezbytné naučit Vaše dítě,jak se má správně chovat ke psům:

*Zaveďte pravidlo,že dítě nesmí zvedat štěně.To by mělo odstranit náhodné problémy během manipulace a zajistit,že se štěně naučí vidět děti jako přátelské osoby.

* Zaveďte pravidlo,že děti nesmí rušit štěně během spánku nebo krmení.

Připravujte štěně na vztah s dítětem od velmi ranného věku.To by mělo minimalizovat rizika v interakcích mezi štěnětem a dítětem a zároveň zajistit,že si Vaše děti a štěně vybudují výtečný a vzájemně prospěšný vztah.K seznámení se zvuky batolat a dětí může být využito speciálně připravené CD,které je dostupné na www.soundsscary.com.

Seznámení štěněte s venkovním světem

Se štěňaty je třeba chodit ven,co nejdříve,jak je to jenom možné,aby se urychlil proces jejich socializace a navykání na okolní svět a aby se naučila přijímat rozmanitost a výzvy svého světa.Je třeba mít na zřeteli,že štěně nesmí být nesmyslně vystaveno rizikům onemocnění,ale současně je rozumné brát ho na výlety,co nejdříve,jak je to jen možné.

Měli bychom se vyhýbat místům znečistěným zvířaty a kontaktu s nevakcinovanými psy.Rizika vyplývající z izolace štěněte mezi 4-14 týdnem jsou stejně závažná jako rizika spojená s krátkými venčeními.Pro snížení rizik na minimum můžete na veřejných místech nosit Vaše štěně v náručí.

Po dokončení procesu vakcinace mizí veškerá omezení pro získávání rozličných zkušeností,které můžete štěněti nabídnout,ale stále mějte na paměti,že mladá zvířata musí často spát!Naučit štěně,že přijde čas,kdy bude potřebovat být samo,je stejně důležité jako seznámení se vzrušujícím světem kolem něho.Takže pamatujte zahrnout do diáře Vašeho štěněte také nějaký volný čas...

Je neobvyklé aby se štěnata bála kontaktu s lidmi nebo místy,pokud je vidí poprvé.Je velmi důležité reagovat pozitivním způsobem a vdorovat pokušení štěně chlácholit a dávad mu zvýšený pocit bezpečí.
Polaskání a zklidnění štěněte v takové situaci zvyšuje riziko zesílení strachu a pozdějšího zhoršení.Proto je lepší ignorovat reakci štěněte a použít hru jako způsob odvrácení pozornosti.

Pokud je bázlivé rereakce štěněte velmi výrazné,je třeba si promluvit s Vaším veterinárním lékařem,jak zvládat chování Vašeho štěněte.




Příště: Čím rozsáhlejší jsou jejich zkušenosti od 8 týdne věku,tím lépe jsou schopna si poradit s novinkami a výzvami v dospělém věku

Štěně-chování a výcvik 2 díl

18. listopadu 2009 v 17:42 | __°°*Knírač*°°__ |  Štěně
2.díl

Click for a larger view

Ranné zkušenosti a jejich vliv na chování v dospělosti



Socializace a návyky

Pokud psi žijí v lidské společnosti,měli by zvládnout velmi důležité lekce,které jim pomohou se úspěšně integrovat.Tato výuka je prospěšná pro psa,protože vede ke snížení pravděpodobnosti rozvoje strachů a fóbií,které souvisí s každodenními stimuly,zvuky a aktivitami.Současně však pomáhá člověku omezit výskyt agresivního chování psa a podporuje tak pozitivní asociace spojené s vlastnictvím psa v naší společnosti.

Štěnata se potřebují dozvědět o složitosti domácího života a v průběhu procesu socializace se potřebují naučit,jak se chovat k lidem a zvířatům,se kterými se budou setkávat během svého života.Navíc si musí zvyknout na stimuly,zvuky a zkušenosti,které nabízí domácí prostředí.
To se musí odehrát klidným a kontrolovaným způsobem.Současně je třeba myslet na častý spánek štěněte,který také potřebuje,přestože seznam věcí,které je třeba udělat se zdá být nekonečný!


Plánování programu socializace a vytváření návyků může pomoci a vede k seznámení Vašeho štěněte s něčím novým každý den.


Příště:Štěňata potřebují být vystavena sociální a fyzické složitosti již od velmi ranného věku

Štěně-chování a výcvik 1 díl

18. listopadu 2009 v 15:37 | __°°*Knírač*°°__ |  Štěně
1.díl

Click for a larger view

JAK POROZUMĚT PSŮM



Jak psi mluví

Pokud psi komunikují jeden s druhým,používají směsici instinktivního chování a komplexnější naučené odpovědi za účelem předání vzkazů.Všechny smysly(zrak,čich,chuť,sluch a hmat) hrají svoji roli v efektivní komunikaci a rozdíly mezi psími a lidskými metodami komunikace jsou často jádrem behaviorálních problémů.

Význam řeči těla

Vizuální komunikace se používá pro předání informace o sociálním zařazení a emočním stavu psa a je velmi důežitá pro kontrolu agrese v průběhu sociální interakce.Výraz tváře,postoj těla a pozice ocasu se používá jako součást tohoto procesu a je prospěšné pro majitele obeznámit se s některými z obvyklých signálů,které jejich psi používají,aby se vyhnuli nedorozumění.

* Pes,který je vzrušený z toho,,že někoho vidí,má relaxovaný obličej a oči,stáhnutou tlamu a uši a neustále vrtí ocasem.

* Sebejistý pes je charakterizován vzpřímeným postojem těla,kdy hlava,uči a ocas jsou vztyčené.

* Méně sebejistý pes si osvojí nižší,více přikrčený postoj s ocasem a ušima drženýma nízko a blízko u těla.

*Agresivná pes se postaví tak,aby jeho tělo vypadalo velké,vytáhne se do výšky,zvedne ocas a vykloní se proti osobě,kterou chce zastrašit.Tento postoj může kombinovat s upřeným pohledem,vyceněnými zuby a ohrnutými pysky ve snaze upoutat pozornost navýzbroj v tlamě.

*Bázlivý pes,který se snaží dosáhnout usmíření a zabránit další eskalaci násilí,se bude snažit zmenšit velikost těla,jak to jenom půjde.Přikrčí se,stáhne ocas mezi nohy a drří hlavu dolů.Ve stejnou chvíli se bude vyhýbat kontaktu očí a objeví se ,,submisivní úšklebek'' při kterém stáhne koutky tlamy.Pes si může lehnout i na záda,ukázat slabiny a vzdát se tak veškerých možností na obranu.

* Ochota ke hře je vyjádřena prohnutím těla.Přední část těla se spustí dolů,zatímco zadná část je vzpřímena.

http://rony.wbs.cz/Kamaradi/Edina1.jpg Vzrušený pes

příště: Ranné zkušenosti a jejich vliv na chování v dospělosti

Útěky psa

17. listopadu 2009 v 13:39 | __°°*Knírač*°°__

Dotaz


Ráda bych vás poprosila o radu.Chovám psy(teriéry) už přes 20 let a nikdy jsem neměla problém.Nemají klasický výcvik ze cvičáku,ale potřebnou výchovu.Ovládají základní povely,k nimž patří přivolání,fuj apod.Momentálně mám dvě fenky.Bohužel před měsícem dostal můj otec mrtvici a mě po něm zůstal jen NO(německý ovčák).Je to poměrně vyrovnané zvíře,které si otec bral před 3 lety z útulku a choval se k němu dosti nekompromisně,přesto na něm není vidět,že měl nad sebou tvrdou ruku.Dle odhadu z útulku by mu nyní mělo být asi 12 let,ale můj názor je tak o 5 let méně.Začala jsem Ramba brát s sebou na prochajdy do lesa,kde jsem se ho postupně i odvážila vypouštět,přivolání mám zatím stoprocentní,i když ne vždy vesele ochotné.Problém je ve dny,kdy jsem v práci(dělám krátký-dlouhý týden),v tyto dny mají psi k dispozici zahradu a vědí,že prochajdy nejsou.
Tambo to tak 14 dní akceptoval.Nyní se již ale začal nudit a pokud ho neuvážu,uteče si na obchůzku sám.Zase se vrátí,ale není to dobré,když se po vsi potuluje dospělý vlčák.Vím,že příčina je v jeho nudě,nevytíženosti,ale bohužel s tímto nic neudělám.Práci potřebuji a odcházím na 14hodin z domu,předtím i potom mě potřebují děti,tak opravdu nemohu vstávat ve 4 ráno.Je nesmyslné mu dávat povel zůstaň,pokud nechci,aby jeho odložení na jednom místě trvalo celý den.Co pomůže?Zavěsit pneumatiku na strom?Zjistila jsem,že si často vybere nějaký nadrozměrný kámen a hrabe kolem něj a snaží se jím pohybovat.Je to přebytkem energie,vím.Měla bych snad omezit i vycházky,pokud mohu,aby nebyl zvyklý na nárazové energetické výdaje?V tomto věku mi už asi ani kastace nepomůže,že?Existuje nějaké řešení?Omezit bílkovinu ve stravě?

Eva Š.



Dobrý den,
psi mají v krvi toulání.Jeden víc druhý méně,přesto jsou to vlastně tuláci.Mají to po svých vlčích předcích.Tato vlastnost vypluje na povrch téměř vždy.Zvláště když nemají co dělat a je ta možnost dostat se nepozorovaně z dohledu.Jejich akční rádius se postupně zvětšuje.Proto jakoukoliv eventualitu,která umožní toto chování u tohoto psa zcela odstrante a to radikálně!Mnohé čtenářce se má rada může zdát příliš necitelná.Je už taková doba a mnozí nevidí přes dým,oheň...
Odmítají dát psu vše,co je v jeho případě nezbytné k slušnému přežití.Na jedné straně tito lidé dělají ze psa dítě,ale na té druhé straně,když je zarmoutí a zklame,tak jej dají v tom lepším případě ,,jen'' ihned pryč(útulek)...
Vraťme se ale k vašemu psu.Tam,kde zpočátku hrozí,že jej srazí auto,nebo se může něco vážného stát,tak tam doporučuji svou lásku ke psu raději zpočátku skrýt a psa napravit.Udělat vše pro to,aby se mu nic nestalo.
A ten váš má pravděpodobně bohaté zkušenosti z dob pře útulkem.Jeho nudu musíte nahradit něčím jiným,aby se dostatečně zabavil.Aby měl dostatek volného pohybu a vy byla při tom v práci klidná,že se nic nestane.
Nyní je jediná možnost,jak si zjistit kdykoliv jeho přítomnostna zahradě.Neznám Vás,ani prostředí v němž žijete.Mohu ale říci,že znám psa.Vím,že mnohé nezastaví běžný plot,nebo jak dovedou být vynalézaví.Váš pes je prostě tulák a než na toto své naučené chování zapomene,tak bude uvázaný na běhačce.Stejně nedoporučuji,pokud jsou majitelé v práci psa nechávat nezajištěného pohybovat se jen tak po zahradě.Může se něco vážného stát a vy jste bez možnosti,aby jste výsledek ovlivnili.

Béhačka je úvazný řetěz rozličné délky na jedné straně s karabinou a na té druhé straně je připevněná kladka.
Kladka se pak pohybuje po různě dlouhém(Třeba 10,nebo kolik kdo chce metrů) ocelovém laně.
Nejčastěji se toto zabezpečení psa využívá především pro hlídání psem tam,kde není možnost plotů,nebo kde potřebujeme,aby jeho pohyb byl částečně omezen.
Její výhody a nevýhody: Jde o korigovaný a oboustranně bezpečný,relativně volný pohyb psa.
Jako protipólnám může někdo namítnout.že se ten chudáček na řetězu musí trápit a mohl by se do nějtřeba i zamotat.Tito lidé raději psa trvale zavřou,nebo budou natolik nezodpovědní,ře budiu riskovat jeho život třeba pod rozjetým kamionem.Na to můžu jen odpověděr: raděj budu krátkodobě celkem volný s možnostmi neustále pozorovat střídání okamžiků a změn prostředí v jakoukoliv denní a třeba i roční dobu,než být zavřený celé dny v sebekrásnější zlaté kleci.Mohu říci,že by si vybrala většina Vašich psů tuto možnost.
Pokud jde o zamotání se do řetězu,tak to se stává jen v začátcích a ještě ne vždy,Délka běhačky by měla být tak velká,aby vedl řetěz k širokému obojku sice v oblouku,ale z hora.


Kam a jak běhačku umístit:

1.Napněte ocelové lanko napž.: mezi ,,stodolu a strom''(10-x m.)
2.na lanko dejte kladku(koupáte,nebo necháte vyrobit)
3. od kladky povede řetěz,ježje zakončen otočnou (pevnou) karabinou.
4. kdykoliv nebude pes pod dohledem,tak půjde uvázat(připnout) na běhačku.

Pokud by měl možnost i nadále se toulat,pak je elmi pravděpodobné,že se k němu budou přidávat postupně i ostatní Vaši psi.
Jinak na dvoře,jste li doma,doporučuji aby se volně pohyboval jen krátkodobě a s pevně utaženým košíkem.Ten bude ze začátku psu bránit před skoky přes plot a pomůže coby krátkodobé řešení,když čeká,než půjdete spolu ven.
Váš dopis končí dotazem,zda některá z vámi nadržených věcí by nepomohla.Proto odpovím i na něj.
Aby vydržel pes tak dlouhé odložení,tak by muselo být s ním uděláno hodně práce.Pes,který hodně pracuje,tak neutíká.Problém může jen dočasně ulehčit zavěšená pneumatika,pokud má o ni velký zájem.Jinak nepomůže omezení bílkovin,ani kastrace,ale jen zapomenutí zlozvyku a účelová práce s takovým psem.
Ivi Eichler

RÁMO výcvik psů,www.psi-vycvik.info

Proč mí knírač knír?

14. listopadu 2009 v 11:23 | __°°*Knírač*°°__ |  Psí články

http://www.pozitivni-noviny.cz/pes1.jpg


Proč má knírač knír?

aby se mohl smát pod vousy...


Kde se vzal

První psi podobní kníračům se objevovali v průběhu 19.století.Hojně se šířili v jižním Německu,kde se chovali na statcích.Nacházely se zde dvě varianty těchto psů.Hladkosrstí,z nichž později vznikli pinčové,a hrubosrstí,kteří se stali předky kníračů.Po dlouhou dobu se chovaly obě varianty společně jako jedno plemeno,teprve počátkem cíleného,čistokrevného chovu se taková křížení přestala používat.
Malí ježatí psi se objevovali v každé době,aniž by je někdo plánovitě choval.Můžeme je vidět na různých starobylých kresbách,ale do dnešního knírače měli ještě daleko.Tito psi měli nápadně lesklou srst a pěknou stavbu těla a byli dost rozšíření mezi prostými lidmi.Nejčastěji se pohybovali ve stájích,kde bylo příjemné teplo a kde odváděli dobrou službu lovem krys a myší.Předky kníračů s oblibou chovali formani a štolbové.V této době měli střední knírači výšku od 36 do 42cm a malí vážili kolem 3,5kg.Pro označení kníračů se v této době užívalo také příznačného výrazu ,,stájový pinč''.Tito psi byli ostražití,ostří,útoční a nezávislí.Pes sloužil svým pánům nejen jako lovec krys,ale také hlídač koní,a to byl velmi důležitý úkol.Pes musel střežit nejen stáj,ale i povozy,musel býtnesmlouvavý,zejména k cizím,musel být ostražitý,energický,se smyslem pro obranu majetku svého pána.
Život prvních prostředků kníračů nebyl žádné peříčko,vstávalo se časně ráno a vyráželo na další cestu;pes běžel vedle vozu,a to za každého počasí.V době poledního odpočinku musel hlídat a teprve večer byl zase ve stáji.Denně uběhl kolem 20 km.Není tedy divu,že se z těchto psů stali houževnatí,vytrvalí a otužilí obranáři.Formani si jich příliš nehleděli,a tak přežili jen ti nejsilnější.V jejich povaaze se upevnila samostatnost a chuť k lovu.
Systematicky se knírači začali chovat v roce 1878 a v roce 1879 byli na výstavě poprvé předvedeny dvě fenky tohoto plemene.Typ a barva srsti však byly ještě značně neustálené.Někteří psi měli předkus nebo podkus.Následoval pečlivý výběr,díky kterímu se dosáhlo vyšlechtění takového knírače,jakého známe dnes.

http://www.praegredior.com/bony_ketrys.jpg

848















Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana