Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Červen 2010

Holandský ovčák-standart FCI č.223

14. června 2010 v 17:45 I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Holandský ovčák-Hollandse Herdershond-standart FCI č.223

Země původu: Nizozemí
Klasifikace FCI: |.skupina-ovčáčtí a pastevečtí psi,|.sekce-ovčáci
Celkový vzhled: středně velký,středně těžký,dobře osvalený pes silné tělesné stavby a dobrých proporcí,s inteligentním výrazem.
Hlava: tvar spíše podlouhlý,nikoliv mohutnost,suchá.Čenichová partie je poněkud delší než plochá mozkovna.Oko tmavé,mandlovité,ucho spíše menší než větší,vysoko nasazené,v afektu vztyčené.Nůžkový skus.
Krk: žádoucí je ne příliš krátký,suchý krk,bez laloku,pozvolna přecházející v horní linii trupu.
Trup: silný.Hřbet krátký,rovný a silný.Bedra silná,nejsou dlouhá ani úzká.Záď nesmí být krátká,ani spáditá.
Hrudník: hluboký,ale ne úzký,lehce klenutý.Spodní linie hrudního košepřechází pozvolna v linii břicha.
Ocas: v klidu rovně nesený nebo svěšený a lehce prohnutý,dosahuje až k hleznu.V pohybu je elegantně nesený.
Hrudní končetiny: silné,dobře osalené,s pevnou kostrou.Kolmé,rovné.
Pánevní končetiny: silné,dobře osvalené.Kolenní kloub středně zaúhlený,což vylučuje přehnaně šikmé postavení stehenní kosti.
Pohyb: plynulý,mrštný,přirozený.Pohyb nesmí být omezený nebo vázaný,ale také ne rozkolísaný nebo příliš široce rozbíhavý.
Osrstění: a)krátkosrstá-dosti tvrdá,ne příliš krátká srst s bohatou podsadou.Límec,kalhotky a delší srst na ocase musí být jasně viditelné.
                b)dlouhosrstá-po celém těle dlouhá,přiléhavá,hrubá srst s bohatou podsadou. Hlava,uši,tlapky a pánevní končetiny pokryty krátkou srstí.
                c) hrubosrstá-po celém těle hustá,tvrdá,huňatá srst s hustou podsadou,vyjma hlavy.Vousy a bradka dobře odstávající.Střapaté obočí.
Barva: více či méně výrazně žíhaná na hnědém pozadí(zlatožíhaná),nebo na šedém pozadí(stříbrnožíhaná).Černá maska je upřednostňována.Hrubosrstí modrošedá a pepř a sůl,stříbrno a zlato-žíhaná.
Výška: psi: 57-62 cm,feny-55-60 cm.

http://www.seznam.czwww.celysvet.cz/foto/holandsky-ovcak_5.jpg

Historie: V polovině 17.stol. po ukončení třicetileté války,se v Holandsku páslo cca 800 000 ovcí.Ovčáky samozřejmě doprovázeli nenároční,ale výkonní psi.Ke konci 19.stol. byl zpracován orientační popis plemene. 12.června 1889 byl založen v Utrechtu ,,Klub nizozemského ovčáka'' (Nederlandse Herdershonder Club-NHC.který existuje dodnes).Obě světové váálky znamenaly pro chov velké ztráty.Dlouhosrstá varianta takřka vymizela.V 60.letech však byla chovatelská činnost obnovena a chov čistokrevných HO se začal řídit podle nového standardu,s upřesněnými barvami všech tří variant.Od roku 1914 byly povoleny pouze barvy zlatě a stříbrně žíhané pro krátkou a dlouhou srst,plus modrošedá a pepř a sůl pro hrubosrsté psy.V roce 1935 klub pro rozšíření chovatelské základny připustil barvu žlutou,červenou a šedou,ale dostal se do rozporu s Belgičany,a proto se standard vrátil k původní verzi.V roce 19620 bylo toto plemeno uznáno FCI.
Povaha: oddaný,poslušný,učenlivý,ostražitý,věrný a spolehlivý,nenáročný,s velkou vytrvalostí,vždy pozorný,aktivní,s vlastnostmi typického ovčáka.
Využití: Toto plemeno má výrazně vyvinuté teritoriální chování,proto je výborným hlídacím psem.Je velice temperamentní,vynalézavý a aktivní,proto je nezbytně nutné jej zaměstnat.Výcvik jakéhokoliv druhu jej jistě potěší.Majitel by měl být přirozenou autoritou,protože něktří jedinci mohou mít tendence  převzít doma velení.

http://www.celysvet.cz/stanice/obrazek/hvezda-els-2.jpg

Hokkaido-ken-standart FCI č.261

14. června 2010 v 16:48 V. - špicové a tzv. primitivní plemena

Hokkaido-ken -Hokkaido-standart FCI č.261


Země původu: Japonsko
Klasifikace FCI: V.skupina-špicové a primitivní plemena,V.sekce-asijští špicové a příbuzná plemena bez zkoušky z výkonu.
Celkový vzhled: středně velký pes,dobře vyvážený,robustně stavěný,s dobrou kostrou.Osvalení je pevné,vytváří jasný obrys.
Hlava: široká a poněkud plochá.Stop mělký,ale patrný.Čelisti silné,s nůžkovým skusem.Oči poměrně malé,téměř trojúhelníkové,široce posazené a tmavě hnědé.Uši malé,trojúhelníkové,pevně vztyčené.
Krk: silný a osvalený,bez volné kůže.
Trup: kohoutek vysoký.Hřbet rovný a silný.Záď správně spáditá.Dobře vtažené břicho.
Hrudník: hluboký a středně široký,žebra dobře vyklenutá,předhrudí dobře vyvinuté.
Ocas: vysoko nasazený,silný,nesen silně zatočený nebo v srpovitém oblouku nad hřbetem.
Hrudní končetiny: ramena mírně strmá.Předloktí:rovné,suché.Nadprstí maličko šikmé.
Pánevní končetiny: silné.Hlezna robustní a dostatečně silná.
Pohyb: aktivní,rychlý,lehký a pružný.
Osrstění: krycí srst je hrubá a rovná,podsada měkká a hustá.Srst na ocase je poměrně dlouhá a odstávající.
Barva: sezamová(červeno-béžová s černými konečky chlupů),žíhaná,červená,černá,černá s pálením,bílá.
Velikost: výka v kohoutku: psi 48,5-51,5 cm,feny 45,5 -48,5 cm.Poměr výšky k délce těla je 10:11.
http://www.celysvet.cz/images/ainu-dog_2.jpg


Historie: Traduje se,že toto plemeno pochází ze středně velkých japonských psů,kteří provázeli obyvatele stěhující se z Honšú(hlavního ostrova Japonska) na Hokkaidó v období Kamakura(1140-1150),když se rozvíjeli obchodní vztahy mezi Hokkaidó a okresem Tohoku.Když bylo plemeno v roce 1937 zařazeno mezi ,,národní památky'',převzalo název této oblasti.Také je známo pod označením ,,Ainu-ken'',protože Ainuové,původní obyvatelé Hokkaidó,chovali tyto psy pro lov medvědů i jiných zvířat.Robustní konstituce hokkaido-kena mu dovoluje vydržet kruté mrazy i silné sněhové bouře.
Povaha: Pes s pozoruhodnou vytrvalostí,důstojným chováním a nestrojenou povahou.Věrný,učenlivý,velmi pozorný,neohrožený a oddaný svému majiteli.Má mimořádný orientační smysl a dokáže se vrátit k majiteli bez ohledu na vzdálenost.Pro svůj výrazný lovecký pud může být problematičtější soužití s dalšími domácími zvířaty.
Využití: Lovecký pes,užívaný ve své domovině při lovu medvědů,a společenský pes neotřelého vzhledu.Není ideální do malých městských bytů-ocení prostor a činnost.

http://www.celysvet.cz/fotky/hokkaido-ken_1.jpg

Foxteriér drsnosrstý-standart FCI č.169

9. června 2010 v 14:01 III. - teriéři

Foxteriér drsnosrstý-Fox Terrier Wire-standart FCI č.169


Země původu: Velká Británie
Klasifikace FCI: |||.skupina-teriéři,|.sekce-vysokonozí a středně velcí teriéři.Pracovní zkoušky volitelně.
Celkový vzhled: dokonale vyvážený lovecký pes s krátkým hřbetem.Ani hrubý ani těžkopádný.
Hlava: mírně se zužující a postupně se svažující k očím,kompletní nůžkový skus.Oko tmavé,menší.Ucho má tavr V,překlopené,spadající dopředu těsně podél lící.
Krk: suchý,svalnatý,přiměřeně dlouhý bez kožních záhybů.
Trup: krátký,rovný a pevný bez náznaku ochablosti.
Hrudník: hluboký;přední žebra mírně klenutá,zadní žebra hluboká,pružná.
Ocas: obvykle se kupíruje.Vysoko nasazený.Nesen vztyčený,není stočený nad hřbet ani zatočený.Přiměřené délky.
Hrudní konetiny: rovné,silných kostí až k tlapám.
Pánevní končetiny: silné a svalnaté.
Pohyb: silný posun vychází z pružných pánvních končetin.
Osrstění: husté,velmi drátovité struktury,trimuje se.
Barva: bílá převládá nad černou;bílá s černými a tříslovými nebo s tříslovými znaky.Žíhané,červené,játrově hnědé nebo břidlicově modré odznaky jsou nežádoucí.
Výška a hmotnost: výška v kohoutku nepřesahuje 39 cm u psů,u fen poněkud méně.Ideální hmotnost je 8,25 kg u psů,u fen poněkud méně.

Foto: Foxterier drsnosrstý-Naše holky. Majitel: mi-ja@seznam.cz

Historie: Zmínky o ,,foxterrierech'' pochází již ze 14.století,když spíše než o plemeno šlo o popis využití psů obdobného typu pro norování('terra-země) lišek(fox-liška).První záznam o plemeni jako takovém pochází z roku 1876,v témže roce byl založen v Anglii klub.Začátkem 20.století začaly vznikat další po celém světě(Československo 1928).Traduje se,že foxteriéra měl i Napoleon Bonaparte.Tento pes je vycpaný uložen v pařížském Vojenském muzeu.I když byla původně rozšířenější hladkosrstá varieta,čas poměr obrátil,a to hlavně kvůli atraktivnějšímu vzhledu hrubosrsté formy.V období mezi oběma světovými válkami dosáhla obliba ,,foxlíků'' svého vrcholu.Z té doby můžeme dodnes v rodokmenech najít psy z chovatelských stanic ,,PERUN'' prof.dr.E.Fencika, ,,JANOVA HORA'' Františka Jandíka, ,HELMEC'' Karla Romána a hlavně ,,IRIS'' ing.Miroslava Petáka.Foxteriér se často objevoval nejen na fotografiích známých osobností a na filmovém plátně,ale zůstal zvěčněn i v Čapkově knize ,,,Dášenka čili život štěněte''.V 50.letech toto plemeno u nás takřka vymizelo,ale ke konci století se jeho obliba přeci jen začala zvedat.
Povaha: Živý a rychlý v pohybu,bystrého výrazu,sebevědomý,plný očekávání a reagující při sebemenším popudu.Přátelský,vstřícný a nebojácný.
Využití: Vedle tradičního využití v myslivosti je dnes toto plemeno oblíbené i u vyznavačů agility,flyballu a dalších moderních kynologických sportů.Pro svou loveckou vášeň může být poněkud problém navyknout foxteriéra soužití s dalšími domácími zvířaty.Vyžaduje důsledné majitele s pocopením pro ,,pravé teriérské srdce''.
http://www.seznam.czwww.celysvet.cz/stanice/obrazek/chovatelska-stanice-foxterier-drsnosrsty-simarko-2.jpg

Dobrman-standart FCI č.143

8. června 2010 v 15:32 II. - pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýc.salaš. psi

Dobrman-Dobermann-standart FCI č.143


Země původu: Německo
Klasifikace FCI: ||.skupina-pinčové a knírači,molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi,|.sekce-pinčové a knírači s pracovní zkouškou.
Celkový vzhled: středně velký,takřka kvadratický,elegantní,silný a svalnatý pes.
Hlava: silná,shora tvar tupého klínu,silně osvalená se silnou čelistí,plnochrupá,nůžkový skus,oči oválné,tmavé,uši středně velké,přiléhající ploše předním okrajem k líci.
Krk: suchý a svalnatý,se vzestupnou líbivě zaoblenou linií.
Trup: krátký a pevný,dobré šířky a dobře osvalený,klesá k zádi.
Hrudník: hloubka přibližně poloviny kohoutkové výšky,klenutá žebra,výrazné předhrudí.
Ocas: je vysoko nasazen
Hrudní končetiny: ze všech pohledů téměř rovné,silné
Pánevní končetiny: silné,rovné,dobře zaúhlené.
Mechanika pohybu: krok je pružný,elegantní a prostorný
Osrstění: krátké,tvrdé,husté a hladce přiléhá a pokrývá
Barva: černá nebo hnědá s červenohnědým ostře ohraničeným a čistým pálením.
Výška a hmotnost: Psi: 68-72 cm,40-45 kg
                               Feny: 63-68 cm,32-35 kg

http://tapety-na-plochu.luksoft.cz/nahled/dobrman.jpg

Historie: Plemeno dobrman je jediné německé plemeno,které nese jméno svého prvního známého chovatele Friedricha Louise Dobermanna(2.1.1834-9.6.1894),který byl výběrčím daní,správcem rasovny,městským odchytávačem psů se zákonným právem odchytit všechny volně pobíhající psy.K chovu vybíral z tohoto zdroje zvlášť ostré psy.Důležitou roli při vytváření tohoto plemene hráli jistě tzv. ,,řezničtí'' psi,kteří byli na tehdejší poměry relativně prošlechtělou rasou.Tito psi byli určitými předchůdci dnešních rottweilerů,smíšených s druhem ovčáckých psů,kteří byli v Duryňsku chováni v barvě černé s rezavými znaky.Z těchto plemen F.L.Dobermann vyšlechtil v 70.letech minulého století plemeno dobrman.Získal tak svoje plemeno,tzn. služební psy,kteří byli nejen ostražití,ale pracovali i jako ochránci dvora a domu.Často se používali jako hlídací a policejní psi.Jejich časté používání v policejních službách tehdy vedlo k přezdívce ,,četničtí psi''.Dobermann byl používán i v myslivosti,a to převážně k lovu škodné zvěře.

Povaha: přátelský,v rodině velmi přítulný.Přednost se dává střednímu temperamentu,středně vyvinuté ostrosti a střednímu prahu dráždivosti.Při dobré ovladatelnosti a chuti k práci je nutné dbát na pracovní použití,odvahu a tvrdost.Zvláštní důraz je kladen na sebejistotu a nebojácnost při současné ostražitosti vůči okolí.

Využití: Je vhodný jako doprovodný,obranný a služební,stejně jako elegantní rodinný pes.Pro svůj temperament a tělesnou stavbu je vhodný pro mnoho kynologických sportů,především však pro klasický výcvik.Je vhodným partnerem pro aktivní,sebevědomé majitele.
http://mujpes.cz/atlas/dobrman_nekupirovany.jpg

Dalmatin-standart FCI č.153

7. června 2010 v 15:12 VI. - honiči a barváři

Dalmatin-Dalmatinac-standart FCI č.153

Země původu: Chorvatsko
Klasifikace FCI: V|.skupina-honiči,barváři a plemena příbuzná,3.sekce-plemena příbuzná,bez pracovní zkoušky.
Celkový vzhled: harmonicky stavěný,statný,svalnatý a temperamentní;dokáže vytrvale běžet v ostrém tempu.
Hlava: dost dlouhá.Mozkovna plochá,přiměřeně široká mezi ušima a dobře prokreslená v oblasti slechů.Plnochrupý,nůžkový skus.Oči střední,kulaté,tmavé u jedinců černě tečkovaných a světle hnědé u hnědětečkovaných.Uši středně velké;visí podle hlavy.
Krk: korektní délky,je elegantně klenutý;od nasazení k hlavě pozvolna zeštíhluje,nemá lalok.
Trup: hřbet silný,rovný.Bedra suchá,svalnatá,mírně klenutá.Záď velmi mírně skloněná.Břicho vtažené.
Hrudník: nepříliš široký,ale dost hluboký,dosahuje do úrovně lokte,je prostorný,dobře viditelné předhrudí.Žebra dlouhá a klenutá.
Ocas: dosahuje k hleznům;silný,zeštíhluje směrem ke špičce;v klidu je nesen svěšený,v pohybu je ocas mírně nad úrovní hřbetní linie.
Hrudní končetiny: perfektně rovné;mají silnou kostru a kulatý průřez odshora až dolů.
Pánevní končetiny: kulaté,se suchým svalstvem;při pohledu zezadu jsou rovné,rovnoběžně postavené.
Pohyb: vyrovnaný,prostorný a rytmický,s dlouhým krokem.
Osrstění: srst krátká,tvrdá,uzavřená,hladká a lesklá.
Barva: základní je čistě bílá,černě i hnědě tečkovaní-tečky kulaté,jasně ohraničené,pravidelně rozmístěné a o průměru 2-3 cm.
Výška a hmotnost: Psi: 56-61 cm,27-32 kg
                             Feny: 54-59 cm,24-29 kg.

http://www.celysvet.cz/foto/dalmatin_2.jpg

Historie: Ještě dnes je původ dalmatina nejasný a hypotetický.Malby v hrobech starověkých egyptských faraonů,ale též obrazy datované do středověku,nám umožňují odhadovat,že tato rasa existuje již několik tisíc let.Církevní kroniky ze 14.století a z roku 1719 naznačují s velkou mírou pravděpodobnosti,že dalmatin pochází z východního středomoří a speciálně z oblasti dnešního dalmatského pobřeží.První obrazy představující tyto psy jsou z dílny italských malířů 16.století a dosvědčuje to též freska v klášteře Zaostrog(Dalmácie),již lze datovat rokem 1710.V díle jistého Thomase Bewicka,které bylo vydáno v roce 1792,se nalézá popis a kresba dalmatina.Bewick tohoto psa nazývá ,,dalmatin'' anebo ,,kočárový pes''.První standart dalmatina byl zveřejněn v roce 1882 jedním Angličanem,Vero Shawem.Tento standart byl oficiálně vydán v roce 1890.
Povaha: Dalmatin má milou,přátelskou povahu bez známek nervozity,nedůvěry či agrese.
Využití: Toto plemeno je dnes rozšířeno především jako atraktivní společník pro sportovněji založené rodiny.Na nižších úrovních se s ním můžeme setkat v mnoha kynologických disciplínách.Jeho neustále línající srst může být poněkud problémem pro úzkostlivé hospodyňky.

http://www.psi-boudy.cz/dalmatin.jpg

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana