Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Říjen 2010

Mistrovství belgičanů

23. října 2010 v 18:43 Mistrovství

Mistrovství belgičanů


Letošní 14.mistrovství ČR belgických ovčáků proběhlo první říjnový víkend na fotbalovém stadionu v Horní Bříze.Organizace se tentokrát ujali členové místní ZKO pod vedením ředitele závodu Jiřího Škubala a nutno říci,že odvedli velmi dobrou práci a připravili zdařilou sportovní akci,která zcela jistě potěšila jak soutěžící,tak i diváky.Na vzorně připravený stadion se již v pátek odpoledne sjelo 37 závodníků se svými malinoisy(jiné variety BO na mistrovství nebyly zastoupeny).Ještě v pátek odpoledne proběhl trénink a večer losování pořadí.

Netradiční stopy a kvalitní poslušnost

V sobotu ráno začal vlastní závod.Stopy probíhaly na netradičním terénu-řepkových polích.Posuzoval je rozhodčí Stanislav Ševčík a nutno říci,že pro většinu dvojic byl terén tvrdým oříškem,jak ukazují výsledky ze stop(pouze šest závodníků obdrželo  90 a více bodů).Nejlepší stopy měli L.Ševčíková s Unicou(98 bodů),D.Kopecká(97 bodů) a ing.J.Lacina(93 bodů).Poslušnosti posuzoval mistr sportu Martin Pejša.Jeho posuzování bylo přísné,ale korektní a neunikla mu žádná nepřesnost ani nedovolená pomoc od psovoda.Devadesátibodovou hranici se v poslušnosti povedlo překonat 10 psovodům.Nejlepší poslušnost předvedl L.Mach s Octaviem(97 bodů),L.Ševčíková s Unicou a Klára Matoušková s Maximem(obě 96 bodů).Svojí poslušnostá zaujala také místní dvojice Helena Kovš s Bascou.Obdržely sice ,,pouze'' 90 bodů,ale velkou bodovou ztrátu zde způsobilo opomenutí části cviku hned v úvodu poslušnosti,které v celkovém hodnocení stálo dvojici druhé místo.

Silná devítka

Obrany posuzoval Theodor Krajčí a figurovali J.Kubec(technická část) a M.Brunovský(kontrolní výkony).Jako náhradník byl v záloze J.Vyhnal.Ani v obraně nebylo mnoho psů,kteří by předvedli výkony ohodnocené známkou velmi dobře nebo výborně(celkem 9).Nejlepšími obranáři byli dle bodového ohodnocení Biron V.Mrázkové(97 bodů),jeho sestra Basca H.Kovš,Vito M.Valentina a Udet J.Mlčáka(všichni tři 93 bodů).

Vítězná Unica a rekordman Octavius

V celkovém hodnocení se na prvním místě umístila Lucie Ševčíková s Unicou de Alphaville Bohemia(celkem 282 bodů).Tato dvojice má za sebou velmi úspěšný rok jak na domácích vrcholových závodech,tak na MS FCI ve Finsku a byla jedním z horkých favoritů závodu.Druhý byl další favorit Ladislav Mach s Octaviem Malidaj(277 bodů).O této dvojici je nutno říci,že již šestým rokem dosahuje skvělých výsledků na našich vrcholových závodech i na MS.Již po šesté stanuli na stupních vítězů tohoto mistrovství,což se doposud nikomu jinému nepodařilo.Třetí Helena Kovš s Bascou Murat(273 bodů) byly velkým překvapením závodu a zcela jistě o této dvojici ještě uslyšíme.
   Ke zdařilému průběhu celého mistrovství přispělo také příznivé počasí,které přilákalo plnou tribunu diváků.O jejich zábavu i poučení se staral neúnavný a vtipný moderátor Libor Pilař,který zásoboval publikum množstvím zajímavých informací a statistik a zpovídal závodníky bezprostředně po jejich výkonech.Ráda bych ještě jednou vyjádřila svůj obdiv pořadatelům a jejich ZKO.Zorganizovat takový závod a ještě na něj vyslat tři své zástupce(Mgr.Jiřího Tyce,Kateřinu Havlovou a Helenu Kovš) je opravdu úctyhodný výkon,který svědčí o dobré partě,nadšení a obětavosti všech místních.

                                                                                                 Jiřina Ramaekersová(z časopisu Pes přítel člověka)

Německý boxer-standard FCI č.144

15. října 2010 v 14:42 II. - pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýc.salaš. psi

Německý boxer-Deutscher boxer-standard FCI č.144


Země původu: Německo
Klasifikace FCI: ||.skupina-pinčové a knírači,molosská plemena,švýcarští salašničtí psi a jiná plemena,||.|.sekce-molosská plemena-dogovití psi se zkouškou z výkonu.
Celkový vzhled: středně velký,hladkosrstý,podsaditý pes krátké,kvadratické stavby těla a silných kostí,nesmí být nemotorný,těžkopádný,ani příliš lehký nebo chrtovitý.Jeho osvalení je suché,silné vyvinuté a plasticky vystupující.
Hlava: mozkovna štíhlá,hranatá,lehce klenutá,čelní rýha je jen slabě naznačená,délka hřbetu nosu se má k délce temene jako 1:2,mohutná tlama,špičáky co nejdál od sebe,předkus,tmavé oko,vysoko nasazené,spadající ucho.
Krk: značné délky,kulatý,silný,svalnatý a suchý,horní linie tvoří elegantní oblouk od dobře vyznačeného týlu ke kohoutku.
Trup: kvadratický,s vyznačeným kohoutkem,lehce skloněnou zádí.
Hrudník: hluboký,dosahuje k lokti,dobře vyvinuté předhrudí,žebra dobře klenutá,ale ne sudovitá,dosahující daleko dozadu.
Ocas: nasazen spíše výš.Ocas ponechán v přirozené podobě.
Hrudní končetiny: při pohledu zepředu rovné,paralelně postavené,silných kostí s dlouhou šikmou plecí.
Pánevní končetiny: velmi silně osvalené,svaly pevné a plasticky vystupující,při pohledu zezadu rovné.
Pohyb: živý a plný síly a ušlechtilosti
Srst: krátká,tvrdá,lesklá a dobře přiléhající.
Barva: žlutá nebo žíhaná,obě s černou maskou,bílé znaky jsou přípustné.Žlutá v různých odstínech od světle žluté až po tmavou jelení červeň;žíhaná má na žlutém podkladě tmavé nebo černé žíhání probíhající ve směru žeber.Základní barva a žíhání se musí od sebe navzájem jasně odlišovat.
Výška: 53-63 cm.


Historie: Za bezprostředního předka boxerů se pokládá malý,tzv. brabantský býkohryz.Tehdejší chov těchto psů spočíval především v rukou myslivců,protože sloužily hlavně k lovu.Jejich úlohou bylo uchopit štvanou zvěř a přidržet ji do příchodu lovce,který ji skolil.Proto musel mít pes co nejširší tlamu s široce postavenými zuby,aby se mohl důkladně zakousnout a mohl kořist dobře přidržet.V roce 1895 bylo plemeno prvně předvedeno v Německu na výstavě a o rok později byl založen |.klub.Za zakladatelku chovu je považována bílo-žíhaná fenka Meta von der Passage,která sice typem neodpovídala modernímu typu,ale byla matkou vynikajících potomků.
Povaha: Pes pevných nervů,sebevědomý,klidný,vyrovnaný,odvážný,veselý,přátelský,hravý ale také ostražitý a je-li třeba i dostatečně tvrdý.Jeho příchylnost a věrnost pánovi i celé jeho rodině,ostražitost a neohrožnená odvaha při obraně osob i majetku jsou odedávna příslovečné.V rodině je nezáludný a otevřený,ale vůči cizím se může jevit poněkud nedůvěřivý.
Využití: Vynikající společník pro sportovně založené lidi,pes vhodný pro všestranný výcvik a nejrůznější kynologické aktivity.Je však nutno přihlédnout ke zvýšenému ryziku přehřátí vzhledem ke zkrácené čenichové partii.

Kishu-inu-standard FCI č.318

13. října 2010 v 15:25 V. - špicové a tzv. primitivní plemena

Kishu-inu-Kishu-inu-standard FCI č.318


Země původu: Japonsko
Klasifikace FCI: V.skupina-špicové a primitivní plemena,V.sekce-asijští špicové a příbuzná plemena bez pracovní zkoušky.
Celkový vzhled: středněvelký,silný,kompaktní,dobře vyvážený,s dobře vyvinutým osvalením,vztyčenýma ušima a zatočeným či srpovitým ocasem.
Hlava: lebka s širokým čelem,strmým stopem,slabou čelní rýhou,silnou,klínovitou tlamou,nůžkovým skusem,černým nosem(bílí jedinci mohou mít masový),tmavé,malé,trojúhelníkové oči,uši malé,trojúhelníkové,maličko nakloněné vpřed,pevně vztyčené.
Krk: silný a osvalený
Trup: rovný,krátký,s vysokým kohoutkem,širokými bedry,vztaženým břichem.
Hrudník: hluboký,žebra středně klenutá.
Ocas: vysoko nasazený,silný,nesený silně zatočený nebo v srpovitém oblouku nad hřbetem.Je-li natažen,špička dosahuje téměř k hleznům.
Hrudní končetiny: mírně strmé,s dobře vyvinutým osvalením,mírně zaúhleným ramenem,mírně šikmým nadprstím.
Pánevní končetiny: s dlouhými stehny,krátkými bérci,silnými a pružnímy hlezny.
Pohyb: lehký a pružný.
Srst: krycí srst je hrubá a rovná,podsada měkká a hustá,na lících a ocasu je poměrně dlouhá.
Barva: bílá,červená a sezamová(červenobéžové chlupy s černými špičkami).
Výška a hmotnost: 46-52 cm,hmotnost neuvedena.


Historie: Toto plemeno pochází ze středně velkých psů,kteří žili již v dávným časech v Japonsku.Jako samostatné plemeno se vyvíjelo v hornatých okresech Kishu(prefektura Wakajama a Mie).Původně byly v srsti těchto psů znaky jasných barev,jako např. červené,sezamové nebo žíhané.Od roku 1934 je ale povoleno pouze jednobarevné zbarvení;vícebarevná srst vymizela kolem roku 1945 a nikdy se už v plemeni neobjevovala.V současné době existují v plemeni i bílí jedinci.Plemeno převzalo název oblasti,kde bylo chováno.V roce 1934 bylo prohlášeno ,,národní památkou''.Setkat se s tímto vzácným plemenem můžete i u nás.
Povaha: Pes pozoruhodné vytrvalosti.Ušlechtilí,důstojný,s milou povahou.Věrný,tichý a velmi pozorný se silně vyvinutým loveckým pudem,rezervovaný k cizím.Mohou se chovat dominantněji k ostatním psům.
Využití: Lovecký pes užíván především při lovu divočáků a dříve i k lovu jelenů,společenský pes.


848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana