Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Leden 2011

Kuvaš-standard FCI č.54

6. ledna 2011 v 18:04 I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Kuvaš-Kuvasz-standard FCI č.54

Země původu: Maďarsko
Klasifikace FCI: |.skupina- ovčáčtí a honáčtí psi ( s vyjímkou švýcarských salašnických psů), |.sekce- ovčáčtí psi bez pracovní zkoušky
Celkový vzhled: silný, ušlechtilý, velký s hustou, zvlněnou bílou srstí, silnou postavou a živým temperamentem, velice pohyblivý. Stavba kostry je silná, ale není hrubá. Při pohledu z profilu je formát těla pravoúhlý a blíží se čtvercovému. Jeho vzhled svědčí o neúnavné výkonnosti.
Hlava: lebka je široká,čelo s dobře vyjádřenou rýhou lehce vystupuje. Černý nos, dobře vyvinutá čelist, nůžkový skus, mandlové oko tmavé barvy, ucho ve tvaru V, spadající, těně přilehlé k hlavě.
Krk: spíše krátký, silně osvalený, s horizontálou tvoří úhel mezi 25°až 30°.Pevně přiléhající kůže na hrdle, netvoří se lalok. U psů je výrazný límec a hříva.
Trup: hřbet středně dlouhý, rovný, široký, dobře osvaleý a pevný, krátká bedra, lehce spadající, široká záď (díky srsti může vypadat přestavěná).
Hrudník: hluboký, dlouhý, lehce klenutý.
Ocas:  nízko nasazený, bohatě osrstěný, s lehce nahoru zatočenou špičkou, dosahující k hleznu. Při vzbuzené pozornosti se může zvedat na úroveň hřbetu.
Hrudní končetiny: podpírají trup až k zápěstí svisle;jsou rovnoběžné a přiměřeně široce postavené.
Pánevní končetiny: při pohledu zezadu korektní postavení, obě končetiny jsou rovnoběžné a postaveny v přiměřené vzdálenosti od sebe.
Pohyb: dlouhý, pomalý, vydatný krok. V klusu je pohyb pružný, lehký, pérovaný, prostorný, vyatný, stejnoměrný, vytrvalý.
Barva: bílá, slonovinová je povolena. Nosní houba, okraj očních víček a pysky jsou černé.
Výška a hmotnost: 66-76 cm, 37-62 kg

http://www.zoosite.ru/img/dogs/br/kuvas.jpg

Historie:  Jde o prastaré maďarské ovčácké (resp. pastevecké) plemeno. Jeho předci přišli do karpatské kotliny v době, kdy ji osidlovali Maďaři a potřebovali tyto psy k hlídání majetku a střežení stád před dravou zvěří či zloději. Prokazatelně byli přítomni již na dvoře krále Matyáše(1458-1490). Vzhledem k rozvinutému loveckému pudu se používali k lovu vysoké zvěře. Název kuvacz byl odvozen od tureckého slova ,,kawacz", což znamená něco jako ozbrojený strážce. Skutečně čistokrevný chov tohoto plemene se datuje do roku 1906, kdy byl sepsán i první standard. Přepracován byl v roce 1935, kdy bylo v jeho domovině registrováno 1700 jedinců. I když se stále vedou polemiky, jak dalece rozdílná jsou pelmena kuvaš, slovenský čuvač a tatranský čuvač, faktem zůstává, že každé plemeno je samostatně uznáno FCI a jejich chov je veden odděleně.

Povaha: Kuvaš je odvážný,smělý,nebojácný pes,velmi věrný,spolehlivý,milující svého pána a své prostředí. Osoby svěřené jeho péči nebo pod jeho ochranu svěřený majetek brání i s nasazením vlastního života. Je sebevědomý,při špatném zacházení může být agresivní. Potřebuje hodně pohybu,proto nemáte-li velký pozemek, je třeba jej zaměstnat. Péče o toto plemeno není nikterak náročná a velmi dobře snáší i drsné klimatické podmínky. Většinou velmi dobře vychází s ostatními domácími zvířaty,ale ve vztahu k ostatním psům se může výrazně projevit dominantní chování.

Využití: V současné době je chován především jako atraktivní společník, případně využíván k ostraze majetku svého pána.

http://www.sestrenka.ru/pics2/kuvas.jpg

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana