Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Kuvaš-standard FCI č.54

6. ledna 2011 v 18:04 |  I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Kuvaš-Kuvasz-standard FCI č.54

Země původu: Maďarsko
Klasifikace FCI: |.skupina- ovčáčtí a honáčtí psi ( s vyjímkou švýcarských salašnických psů), |.sekce- ovčáčtí psi bez pracovní zkoušky
Celkový vzhled: silný, ušlechtilý, velký s hustou, zvlněnou bílou srstí, silnou postavou a živým temperamentem, velice pohyblivý. Stavba kostry je silná, ale není hrubá. Při pohledu z profilu je formát těla pravoúhlý a blíží se čtvercovému. Jeho vzhled svědčí o neúnavné výkonnosti.
Hlava: lebka je široká,čelo s dobře vyjádřenou rýhou lehce vystupuje. Černý nos, dobře vyvinutá čelist, nůžkový skus, mandlové oko tmavé barvy, ucho ve tvaru V, spadající, těně přilehlé k hlavě.
Krk: spíše krátký, silně osvalený, s horizontálou tvoří úhel mezi 25°až 30°.Pevně přiléhající kůže na hrdle, netvoří se lalok. U psů je výrazný límec a hříva.
Trup: hřbet středně dlouhý, rovný, široký, dobře osvaleý a pevný, krátká bedra, lehce spadající, široká záď (díky srsti může vypadat přestavěná).
Hrudník: hluboký, dlouhý, lehce klenutý.
Ocas:  nízko nasazený, bohatě osrstěný, s lehce nahoru zatočenou špičkou, dosahující k hleznu. Při vzbuzené pozornosti se může zvedat na úroveň hřbetu.
Hrudní končetiny: podpírají trup až k zápěstí svisle;jsou rovnoběžné a přiměřeně široce postavené.
Pánevní končetiny: při pohledu zezadu korektní postavení, obě končetiny jsou rovnoběžné a postaveny v přiměřené vzdálenosti od sebe.
Pohyb: dlouhý, pomalý, vydatný krok. V klusu je pohyb pružný, lehký, pérovaný, prostorný, vyatný, stejnoměrný, vytrvalý.
Barva: bílá, slonovinová je povolena. Nosní houba, okraj očních víček a pysky jsou černé.
Výška a hmotnost: 66-76 cm, 37-62 kg

http://www.zoosite.ru/img/dogs/br/kuvas.jpg

Historie:  Jde o prastaré maďarské ovčácké (resp. pastevecké) plemeno. Jeho předci přišli do karpatské kotliny v době, kdy ji osidlovali Maďaři a potřebovali tyto psy k hlídání majetku a střežení stád před dravou zvěří či zloději. Prokazatelně byli přítomni již na dvoře krále Matyáše(1458-1490). Vzhledem k rozvinutému loveckému pudu se používali k lovu vysoké zvěře. Název kuvacz byl odvozen od tureckého slova ,,kawacz", což znamená něco jako ozbrojený strážce. Skutečně čistokrevný chov tohoto plemene se datuje do roku 1906, kdy byl sepsán i první standard. Přepracován byl v roce 1935, kdy bylo v jeho domovině registrováno 1700 jedinců. I když se stále vedou polemiky, jak dalece rozdílná jsou pelmena kuvaš, slovenský čuvač a tatranský čuvač, faktem zůstává, že každé plemeno je samostatně uznáno FCI a jejich chov je veden odděleně.

Povaha: Kuvaš je odvážný,smělý,nebojácný pes,velmi věrný,spolehlivý,milující svého pána a své prostředí. Osoby svěřené jeho péči nebo pod jeho ochranu svěřený majetek brání i s nasazením vlastního života. Je sebevědomý,při špatném zacházení může být agresivní. Potřebuje hodně pohybu,proto nemáte-li velký pozemek, je třeba jej zaměstnat. Péče o toto plemeno není nikterak náročná a velmi dobře snáší i drsné klimatické podmínky. Většinou velmi dobře vychází s ostatními domácími zvířaty,ale ve vztahu k ostatním psům se může výrazně projevit dominantní chování.

Využití: V současné době je chován především jako atraktivní společník, případně využíván k ostraze majetku svého pána.

http://www.sestrenka.ru/pics2/kuvas.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ElisMiss ElisMiss | Web | 3. února 2011 v 17:52 | Reagovat

díky aspon se se dozvedela nove informace opejskovi kteryho si chci koupit tak dík

2 ElisMiss ElisMiss | Web | 3. února 2011 v 17:54 | Reagovat

Prosím nechtěla by si se mnou být SB

3 keppert miroslav keppert miroslav | E-mail | 3. května 2012 v 11:20 | Reagovat

kde bych mohl sehnat pejska kuvacze děkuji za rady

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

848















Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana