Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Únor 2011

Můj pes- Jedním psem to nekončí

24. února 2011 v 17:41 Můj pes
Jedním psem to nekončí
Dana Hořejší, Sezimovo Ústí
Přišlo mi divné, když někdo vybírá pejska hlavně podle rasy. Nikoho neodsuzuji, chápu, že někdo prostě už má osvědčené plemeno, které se mu líbí, ale u nás v rodině máme bždycky jenom pejsky, kteří k nám ,,přijdou sami" nebo akutně potřebují pomoc. A tak jsem se rozhodla pro pejska i já, protože máme velkou zahrádku, která je nevyužitá, a v srdcích spoustu lásky, kterou můžeme s rodinou rozdávat. Když jsem přijela do útulku, bylo mi děsně těžko a nejradší bych si odvezla všechny pejsky, ale úplně nejvíc mě zamrazilo, když v jednom kotci zůstalo opuštěné štěňátko, které tak trochu bezprizorně a odevzdaně koukalo. Bylo mi jasné, že bez něj neodejdu. A tak se nám teď po zahradě prohání Vendelínek a nikdo si život bez něj neumíme představit. Zároveň se chystáme už na další výpravu do útulku,protože si chceme vzít staršího pejska, kterého u nás necháme pohodlně dožít. Možná i dva! Pán z útulku nám totiž vyprávěl, jak si všichni odnášejí hlavně štěňátka, a staré psy,kterým třeba zemřou majitelé, nikdo nechce. Přitom právě oni potřebují lásku nejvíce.


Afgánský chrt-standard FCI č. 228

22. února 2011 v 17:50 X. - chrti

Afgánský chrt- Afgan hound - standard FCI č. 228

Země původu: Afghánistán, patronace= Velká Británie
Klasifikace FCI: X. skupina - chrti, |. sekce - dlouhosrstí chrti a chrti s praporci bez pracovní zkoušky.
Celkový vzhled: působí dojem síly a důstojnosi, kombinované s rychlostí a silou. Hlava je nesena hrdě.
Hlava: dlouhá, ne příliš úzká lebka, se zřetelně vystupujícím týlním hrbolem, mírným stopem, černý nos, u světle zbarvených psů možno játrový, dlouhá morda, silná čelist, nůžkový skus (kleště tolerovány), tmavé oko, svěšené, nízko nasazené ucho s dlouhou srstí.
Krk: dlouhý, silný s hrdým držením hlavy
Trup: hřbet rovný, dobře osvalený, bedra rovná a kratší, záď klesá k ocasu, kyčelní kosti znatelně vystupují.
Hrudník: přiměřené klenutí žeber a dobrá hloubka hrudníku.
Ocas: nepříliš krátký, nízko nasazený, na konci jednou zatočen, v pohybu nesen výše, řídce osrstěný.
Hrudní končetiny: rovné, dobrých kostí, při pohledu zepředu v jedné linii s plecemi.
Pánevní končetiny: mocné, velká vzdálenost mezi kyčlí a hlezeními klouby a poměrně malý odstup meezi hlezeními klouby a tlapkami.
Pohyb: plynulý a pružný v prvotřídním stylu
Srst: na žebrech, hrudních i pánevních končetinách, slabinách a uších dlouhá a velmi jemná. U dospělých od plecí dozadu, podél hřbetu a na lících krátká, od lící dozadu dlouhá, se zřetelnou hedvábnou ,,kšticí".
Barva: všechny barvy jsou přípustné
Výška: 63-74 cm
Zuzana Buráňová, zuzule.com

Historie: Velmi staré plemeno pocházející z Afghánistánu, kde bylo používáno k lovu a dle některých pramenů i střežení majetku ( ovšem někteří autoři toto striktně vyvrací.Zatímco chrti chovaní v nížinách měli celkem řídkou srst, varieta chovaná v horách byla bohatě osrstěná. Do Evropy (resp. Anglie) byli první jedinci dovezeni koncem 19.století, ale chov se datuje až od roku 1920, kdy byli dovezeni psi stepního typu (známého jako linie Bell-Murray) a opět let později i horského typu (linie Ghazni). Dnešní jedinci jsou směsicí obou, byť vliv horského typu převládá. Do ČR byl první jedinec dovezen v roce 1965 ředitelem liberecké zoo panem Jiřím Badalcem. V roce 2005 se narodil první klonovaný jedinec v psí říši - afg. chrt Snupy.
Povaha: Pro toto plemeno je typický východní, resp. orientální výraz. AF. chrt se dívá na člověka jakoby ,,skrze něko". Povaha důstojná a zdrženlivá, s určitou vášnivou nespoutaností.
Využití:  Výstavní, příp. dotihový pes, společník pro lidi ochotné akceptovat jeho výrazně specifickou povahu. Údržba srsti tohoto plemene je náročná. Velmi špatně snáší změny majitele ve vyšším věku, proto je pořízení tohoto elegána nutno velmi důsledně zvážit.

Věra HábováŠeltie-standard FCI č. 88

5. února 2011 v 11:27 I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Šeltie- Shetland sheepdog- standard FCI č. 88


Země původu: Velká Británie
Klasifikace FCI: |.skupina - ovčáčtí a honáčtí psi,-|.sekce - ovčáčtí psi bez zkoušky z výkonu
Celkový vzhled: malý, dlouhosrstý pracovní pes bez známek těžkopádnosti a hrubosti, pohyb pružný a půvabný.
Hlava:  dlouhá, tupě klínová, zužující se od uší k nosu. Oko středně velké, tmavě hnědé( u blue-merle možno i jedno či obě modré). Ucho malé, zpola vztyčené, se špičkou překlopenou vpřed. Nůžkový skus, plnochrupost vysoce žádoucí.
Krk: svalnatý, dobře klenutý, dostatečné délky, umožnující hrdé nesení hlavy.
Trup: poněkud delší od kohoutku k hrbolu sedací kosti, než je výška v kohoutku. Hřbet rovný, v bedrech prohnutý, záď postupně spadající.
Hrudník: hluboký, dosahující až k loktům. Žebra dobře klenutá, zužující  se v dolní polovině, aby umožnila volný pohyb lopatek a hrudních končetin.
Ocas: nízko nasazený, dosahující min. k hleznům; bohatě osrstěný, lehce nahoru prohnutý. Při vzrušení může být nesen výše, ale nikdy nad úroveň hřbetu.
Hrudní končetiny: přední nohy jsou při pohledu zepředu rovné, svalnaté a čisté, se silnými, ale ne těžkými kostmi.
Pánevní končetiny: široké a svalnaté, stehenní kost je do kosti pánevní uložena v pravém úhlu. Koleno zřetelně zaúhlené.
Pohyb: pružný, pynulý a půvabný, vycházející z pánevních končetin, pokrývající maximální množství prostoru s minimální námahou.
Osrstění:  krycí srst dlouhá, hrubé textury, rovná. Podsada měkká, hustá. Límec, náprsenka, praporce na končetinách velmi bohaté.Srst na obličeji krátká a hladká.
Zbarvení: sobolí, trikolor, blue-merle, černo-bílá, černo-tříslová
Velikost:  36-40 cm
 

Historie: Předci těchto psů přišli na ostrovy pravděpodobně spolu s Nory v 9.století jako psi hlídací, s příležitostným využitím u stádeček ovcí. V 19.století byli tito původní psi kříženi s dováženými pracovními koliemi. Po snížení kohoutkové výšky těchto kříženců byli použití Kinch Charles španělé. Na výstavách se začali objevovat od roku 1905. První klub vznikl v Lerwicku na Šetlandech v r. 1906 o tři roky později následoval Skotský klub. V Anglii byl založen  v r.1913 English Shetland Sheepdog Club a rok na to bylo plemeno oficiálně uznáno i anglickým Kennel klubem. Počátkem 20.století byla přikřížena ,,výstavní kolie".Nejznámější je fena kolie Teena, která byla použitá v chovu šeltií několikrát.Díky Teeně se dostalo do plemene šeltií i zbarvení blue-merle. Kolie přinesly sice zlepšení vzhledu, ale také problémy s výškami,které přetrvávají dodnes.
Povaha: ˇ6ivý, mírný, inteligentní, horlivý a činorodý pes. Přichylný a skvěle reagující na svého pána, rezervovaný k cizím lidem, nikdy by neměl být nervózní.
Využití:  Šeltie je vynikající pes do aktivních rodin, která vše podezřele ohlásí štěkotem. Je učenlivá a ráda spolupracuje s člověkem, což ji řadí mezi plemena vyhledávaná pro aktivní sportovní kynologii, např. agility( kde běžně dosahuje na příčky nejvyšší), obedience, dog dancing apod. Ve společnosti ostatních psů je bezproblémová.

Autor fotografií: Zuzana Buráňová, zuzule.com -povolení mám ;)

Sibiřský husky-standard FCI č.270

4. února 2011 v 17:38 V. - špicové a tzv. primitivní plemena

Sibiřský husky-Siberian Husky-standard FCI č. 270


Země původu: USA
Klasifikace FCI: V.skupina- špicové a primitivní plemena, |.sekce- severští saňoví psi bez zkoušky z výkonu.
Celkový vzhled:  středně velký, mírně obdélníkového rámce, rychlý, s volným a elegantním pohybem
Hlava: střední velikosti, zužující se od nejširšího bodu k očím. Nůžkový skus, oko mandlové, hnědé či modré( možno i vícebarevné či každé jiné).
Trup: rovný a silný, střední délky se spáditou zádí
Hrudník: hluboký a silný, ale ne příliš široký. Žebra dobře klenutá
Ocas: dobře osrstěný, liščího typu,nasazen maličko pod hřbetní linií. V klidu většinou svěšený, v afektu nesen nad hřbetem v šavlovitém oblouku.
Hrudní končetiny:  rovnoběžné a rovné, nadprstí mírně šikmé.
Pánevní končetiny:  rovnoběžné, dobře zaúhlené.
Pohyb: lehký a rychlý, hřbetní linie zůstává pevná a rovná.
Osrstění: krycí srst středně dlouhá a bohatá, podsada je měkká a hustá
Barva: povolené jsou všechny barvy  od černé k čiště bílé. Běžné jsou různé typy znaků na hlavě.
Výška a hmotnost: 50,5-60 cm; 15,5-28 kg


Historie: Předci husky byli chováni domorodci ze Sibiře(zvláště pak Korjaky, Jukagiry a Čukči) a obyvateli Kamčatky.V 19.století došlo ke genocidě Čukčů a zbytky tohoto národa přežívaly pouze díky své pohyblivosti, kterou zajišťovala psí spřežení. Obchodník s kožešinami Wiliam Goosak v letech 1908-9 převezl na Aljašku několik původních sibiřských psů. Ti zaujali svou rychlostí a začal o ně být zájem mezi závodníky.Chov velmi ovlivnil  v Americe žijící Nor Leonhard Seppala, který se v roce 1925 se svým spřežením, v jehož čele stál  vůdčí pes TOGO, účastnil se štafetové jízdy pro sérum při záškrtové epidemii v Nome. I díky tomu AKC roku 1930 toto plemeno oficiálně uznalo. Prvním sibiřským huskym u nás byl v roce 1977 pes v. Zillergun z USA. V roce 1981 byla importována z Německa fena Black Blanket of Adirondack. Po těchto rodičích se narodil v r. 1981 první vrh v chov. stanici ARCIS pana Císlera.

Povaha:Přátelská, milá, pozorná a otevřená. Nevykazuje kvality hlídacího psa, není přehnaně podezíravý k cizím lidem a není agresivní k ostatním psům. U dospělého psa lze očekávat jistou míru rezervovanosti a důstojnosti. Jeho inteligence, poslušnost a horlivost z něj činí příjemného společníka a ochotného pracovního psa.

Využití: V současné době se k závodům psích spřežení používá v omezenější míře (ustupuje plemenům rychlejším, vyšlechtěným výhradně pro saňový sport). Pro svůj atraktivní vzhled a milou povahu je stále vyhledávanějším rodinným a výstavním psem. I chov je dnes veden spíše k vlastnostem vhodným pro milého společníka líbivého zevnějšku než vrcholového sportovce.


  Autor fotografií: Zuzana Buráňová, zuzule.com

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana