Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Květen 2011
Anglický baset-standard FCI č. 163

25. května 2011 v 16:44 VI. - honiči a barváři

Anglický baset- Basset hound- standard FCI č. 163


ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
KLASIFIKACE FCI: VI. skupina- honiči, barváři a plemena příbuzná, I.III. sekce- malý honiči (nízcí) s praovní zkouškou.
CELKOVÝ VZHLED: nízkonohý honič, mající požadovanou hmotu (substanci), se správnými proporcemi, ušlechtilý. Je požadováno, aby měl dostatek volné kůže.
HLAVA: středně široká, klenutá, s výrazným týlním hrbolem, mírným stopem, horní pysky výrazně překrývají spodní, kompletní nůžkový skus, oko tmavě až středně hnědé, nos černý (u světlých jedinců může být hnědý či játrový), ucho nízko zavěšené, přesahující zřetelně konec nosu, úzké, vývrtkovitě stočené.
KRK: svalnatý, správně klenutý a korektní délky, s výrazným lalokem, který ovšem nesmí být přehnaně velký.
TRUP: je dlouhý a hluboký po celé svojí délce, s širokým, vodorovným hřbetem.
HRUDNÍK: při pohledu zepředu je hruď perfektně přizpůsobená zakřivení předních nohou. Sternum je výrazné, ale hrudník není ani úzký, ani příliš hluboký. Žebra jsou dobře klenutá a netvoří vystupující lem, směrem k zádi se rozšiřují.
OCAS: dosti dlouhý, silný u kořene, zeštíhlující směrem ke špičce, na spodní straně s poněkud hrubší srstí. V akci nesen vztyčený, tvoří ladný oblouk ve tvaru šavle.
HRUDNÍ KONČETINY: jsou krátké, mohutné a mají silné kosti. Kůže tvoří řasy na zápěstním kloubu.
PÁNEVNÍ KONČETINY: jsou mocně osvalené a dobře pohyblivé, tvar zádi při pohledu zezadu budí téměř dojem koule. Kůže může tvořit řasy mezi hleznem a tlapkou, zezadu může volná kůže tvořit na hlezenním kloubu viditelnou kapsu.
POHYB: je na něj kladen velký důraz. Akce je uvolněná a pravidelná, přední nohy mají prostorný krok, zadní dávají mohutné impulsy, pohyb předních i zadních končetin je v přímé ose.
SRST: je hladká, krátká a přiléhavá, nikoli příliš jemná. Všechny linie mají jasné obrysy, bez praporců.
BARVA: varianty zpravidla tříbarevné (černá, pálená a bílá); dvoubarevné (citronová a bílá). Ale všechny barevné varianty obvyklé u honičů jsou přípustné.
VÝŠKA: 33-38 cm


HISTORIE: o Anglie se předci dnešních basetů dostali z Francie v roce 1866, byť se předpokládá, že nízkonozí psi podobného typu se zde vyskytovali již daleko dříve. Zprvu byli importováni baseti kříženi s bígly, ale později se od této kombinace upustilo. Až křížení s bloodhoundem přineslo kýžené výsledky. V roce 1882 anglický kennel club uznává nové plemeno a o dva roky později vzniká v zemi původu první klub pto toto plemeno.
POVAHA: Mírná, nikdy nesmí být bázlivá nebo agresivní. Trpělivý, společenský a přátelský. Skvěle vychází s dětmi, nemá většinou problémy ani s ostatními psy či dalšími zvířaty. Cizince ohlásí svým zvučným hlasem, ale hlídacím psem rozhodně není. Poslušnost nebývá jeho nejsilnější stránkou.
VYUŽITÍ: Houževnatý lovecký pes s vysokým loveckým nasazením, lovící pomocí nosu, obdařený smečkovým instinktem, mající hluboký a melodický hlas. Při lovu je schopen pracovat s velkou vytrvalostí. Dnes nejčastěji chován jako příjemný společník bez extrémních nároků na pohyb.


Velškorgi Cardigan- standard FCI č.38

21. května 2011 v 13:53 I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Velškorgi Cardigan- Welsh Corgi Cardigan - standard FCI č. 38


ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
KLASIFIKACE FCI: I.skupina - ovčáčtí a pastevečtí psi, I.sekce - ovčáčtí- bez pracovní zkoušky
CELKOVÝ VZHLED: stabilní, robustní, pohyblivý, disponovaný k vytrvalosti. Výška v dobrém poměru k délce. Ocas podobný liščímu ohonu, nasazený v linii těla.
HLAVA: tvarem a vzhledem podobná liščí. Lebka je mezi ušima široká a plochá, zužuje se k očím, stop středně vyvinutý, délka tlamy je v poměru k délce lebky jako 3:5 (tři ku pěti), nos černý, skus nůžkový, oko tmavé (u blue-merle i modré), ucho vztyčené, poměrně velké.
KRK: svalnatý, v poměru ke stavbě psa dobře vyvinutý, s harmonickým přechodem v šikmo uložené plece.
TRUP: poměrně dlouhý a silný, s dobře klenutým hrudním košem a dobře vyznačeným pasem. Rovná hřbetní linie.
HRUDNÍK: středně široký, hluboký, s vyznačenou hrudní kostí.
OCAS: podobný liščímu, nasazený v linii těla, středně dlouhý, v postoji nesen nízko, v pohybu může být nesen nad úrovní trupu.
HRUDNÍ KONČETINY: plece dobře uložené, svalnaté, krátké, ale musí ponechat pod trupem dostatek místa.
PÁNEVNÍ KONČETINY: silné, krátké, dobře zaúhlené, se svalnatými stehny a bérci. Záprstí v postoji při pohledu ze strany i zezadu kolmé.
POHYB: volný a aktivní, hrudní končetiny mají dobrý předkrok, v souladu s dobrým posunem pánevních končetin.
SRST: krátká nebo středně dlouhá, hrubé textury, odolná vůči rozmarům počasí, s dobrou podsadou, nejlépe hladká.
BARVA: povolena je každá barva, s nebo bez bílých znaků. Bílá by ale neměla převládat.
VÝŠKA: ideální 30 cm


HISTORIE: Traduje se, že korgiové patří mezi njéjstarší ovčácká plemena a ve Welsu se vyskytovali před více než 3000lety. Původně byli pouze červení a žíhaní, ale díky křížení s kolií se barevná škála rozšířila ještě o trikolorní a blue-merle. Nejstarší písemné zprávy se dají dohledat do 10.století, kdy byli využíváni především jako psi hlídací a okrajově k pasení stád. Skutečně ovčáckým psem se stal korgi v 17.století. Na výstavách se prvně představili v roce 1920 a první klub byl založen 1925. Od roku 1934 uznal Anglický kennel club dva samostatné typy Vardign a Pembroke (od této doby probíhá plemenitba striktně odděleně).
POVAHA: Pozorný, inteligentní, vyrovnaný, milý, není ani bázlivý, ani agresivní. K cizím může být rezervovanější, užší okruh své rodiny však velice milují. Při správném vedení vychází dobře s ostatními zvířaty, občas se může chovat dominantněji k jiným psům.
VYUŽITÍ: Společník, při správném výběru rodičů, vhodný k pasení. Přes svou nevelkou výšku dokáře být dobrým hlídačem, přesto je v současnosti jeho stěžejním využitím poslání rodiného psa. Pro radost a na nižší úrovni se s ním lze věnovat různým sportům.


Zuzana Buráňová, zuzule.com

Ši-tzu- standard FCI č. 208

19. května 2011 v 17:59 IX. - plemena společenská


Ši-tzu- Shih- Tzu- standard FCI č. 208


ZEMĚ PŮVODU: Tibet(patronace Velká Británie)
KLASIFIKACE FCI: IX. skupina - společenská plemena, V. sekce - tibetská plemena, bez zkoušky z výkonu.
CELKOVÝ VZHLED: robustní, bohatě osrstěný pes s nápadně sebevědomým vystupováním a obličejem podobným chryzantémě.
HLAVA: široká, kulatá, s daleko od sebe posazenýma očima. Bohatá, dlouhá srst spadá přes oči, vyvinuté vousy a knír. Nosní houba černá, u játrově zbarvených psů nebo u psů s játrovými znaky tmavě játrová. Tlama kvadratická, krátká, bez vrásek, plochá a osrstěná, délka cca 2,5 cm. Široká čelist s mírným předkusem nebo klešťovým skusem. Oči velké, tmavé, kulaté, daleko od sebe. Uši velké, dlouhé, neseny zavěšené, bohatě osrstěné.
KRK: přiměřených proporcí, elegantně prohnutý. Dostatečné délky, aby umožňoval hrdé nesení hlavy.
TRUP: hřbet rovný. Vzdálenost mezi kohoutkem a kořenem ocasu je větší než výška v kohoutku, bedra krátká a silná.
HRUDNÍK: široký a hluboký, prostorný, nízko uložený.
OCAS: s bohtou srstí, nesen vesele nad hřbetem, vysoko nasazen. Výška ocasu odpovídá přibližně úrovni výšky a hlavy.
HRUDNÍ KONČETINY: krátké, osvalené, s dostatečně silnými kostmi, co možná nejrovnější.
PÁNEVNÍ KONČETINY: krátké, svalnaté, s dostatečně silnými kostmi. Při pohledu zezadu rovné. Masivní vzhled díky bohatému osrstění.
POHYB: sebevědomý, plynulý, přední končetiny dosahují daleko dopředu, dobrý posun zadních končetin, které v pohybu ukazují polštářky.
OSRSTĚNÍ: srst dlouhá, hustá, ale ne kudrnatá, s dobrou podsadou. Lehké zvlnění je povoleno. Doporučuje se svázání srsti na hlavě.
BARVA: všechny barvy jsou povoleny, bílé znaky na čele a bílá špička ocasu jsou vysoce žádoucí u vícebarevných jedinců.
VELIKOST A HMOTNOST: 24-26,5 cm, 4,5-8,1 kg


HISTORIE: Nedávné analýzy DNA kosterních pozůstatků psůnalezených v lidských sídlech starších než 10 000 let prokazují, že předkové dnešních ši-tzu patří mezi nejstarší psí plemena. Spolu s mopsem patří do jedné ze tří větví odvozených od psů ,,z pouště Gobi". Během čínské revoluce bylo toto plemeno takřka zlikvidováno. Zachráněno bylo pouze 7 psů a 7 fen, od nichž se odvozuje původ všech dnešních ši-tzu. Existují různé teorie o vzniku dnešního plemene. Jedna z nich tvrdí, že je odvozeno z křížení pekingského palácového psíka a tibetského psa, další uvádí, že se pár těchto psů dostal do Číny z Tibetu v 18.století. První importy do Evropy (Anglie a Norsko) se uskutečnily v roce 1930 a byly registrovány anglickým kennel klubem jako ,,apso". První standard byl sepsán v Anglii v roce 1935 a zde již byl použit dnešní název. V české plemenné knize bylo toto plemeno poprvé zaregistrováno v roce 1978.

POVAHA: Inteligentní, aktivní, pozorný, přátelský a nezávislý. Mezi malými plemeny patří mezipovahově vyrovnané, většinou bez sklonů k uštěkanosti. Poněkud náročnější může být péče o srst, obzvláště uvžujete-li o výstavách.
VYUŽITÍ: Takřka výhradně jako společník či výstavní pes. I když díky své povaze uvítá hru či jinou aktivitu, jeho robustní a podsaditá postava jej nepředurčuje k úspěchům v kynologických sportech.


848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana