Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Březen 2012

Český strakatý pes - české národní plemeno neuznané FCI

24. března 2012 v 11:16 N - FCI neuznaná plemena

Český strakatý pes


ZEMĚ PŮVODU: Česká republika
KLASIFIKACE FCI: IX. skupina - společenská plemena, X. sekce - kromforlendr ( předpokládané zařazení)
CELKOVÝ VZHLED: středně velký tříbarevný strakatý pes s harmonickou a nepříliš těžkou stavbou těla, vyvážených proporcí, mírně obdélníkového rámce, s klopenýma ušima, pevné konstituce, bez známek lymfatičnosti nebo hrubosti.
HLAVA: lehká, suchá, mírně klínovitá s nevýrazným stopem; skus nůžkový ( častá ambice některých P či M v chrupu); tmavé oko mandlového tvaru; ucho dopředu sklopené ve tvaru V, poměrně malé, těsně přiléhající k lícím.
KRK: nepříliš dlouhý, šikmo nesený, zužující se směrem k hlavě, přiměřeně silný, s volnější kůží na hrdle ( netvoří výrazný lalok)
TRUP: hřbet rovný, směrem dozadu se mírně svažující; bedra spíše delší; záď mírně spáditá; břicho vtažené.
HRUDNÍK: dobře utvářený, prostorný, ne však sudovitý, mírně se zužuje směrem k zádi; hloubka je větší než jeho šířka
HRUDNÍ KONČETINY: dobře úhlené, paralelní, středně silné kosti.
PÁNEVNÍ KONČETINY: paralelní, dobře úhlené se středně silnou kostrou, přiměřeně osvalené.
POHYB: prostorný, plynulý, elegantní, velmi vydatný, vytrvalý, lehký a pružný.
OSRSTĚNÍ: 1. krátké - srst je patrová, s podsadou patrnou především v zimě, 2. dlouhá - tvoří praporce na uších, končetinách, hrudi, břiše a límec okolo krku.
BARVA: vždy trikolorní; dva základní typy zbarvení - černo-žluto-bílé a hnědo-žluto-bílé.
VÝŠKA: 43-53 cm


HISTORIE: Plemeno bylo vyšlechtěno v padesátých letech 20. století panem Františkem Horákem pro laboratorní účely. Cílem šlechtění byl jednotný ráz psa s důrazem na klidnou, mírnou povahu, vysokou plodnost, nenáročného na péči, s vhodnou tělesnou stavbou, velikostí a osrstěním. Výchozí pár zvířat byl neznámého původu - fena podobná německému ovčákovi a pes podobný hladkosrstému foxteriérovi. K jejich potomkům byl ve třetí generaci přikřížen německý krátkosrstý ohař. V roce 1960 bylo plemeno pod názvem Horákův laboratorní pes oficiálně zaregistrováno. V osmdesátých letech 20. století přestalo být využíváno pro výzkum a pod názvem český strakatý pes byla zbylá zvířata předána chovatelské veřejnosti. Následoval útlum chovu a kvůli nedostatku chovných zvířat a vysoké vzájemné příbuznosti bylo postupně do chovu využito několik jedinců neznámého původu s odpovídajícím exteriérem a jeden malý münsterlandský ohař.

POVAHA: Přátelský k lidem i zvířatům, aktivní, vytrvalý, všestranný sportovní a společenský pes; bystře sleduje okolí, dobrý hlídač, ne však agresivní.

VYUŽITÍ: Aktivní společenský pes, který by se jistě, díky své stavbě a temperamentu, dokázal v mnoha psích sportech ukázat ve velmi dobrém světle. Možná trochu nezasloužené zůstává tak trochu popelkou i v dnešní době, která nahrává mnoha jiným ,,voříškovsky" vyhlížejícím plemenům.


Český fousek- standard FCI č. 245

23. března 2012 v 19:08 VII. - ohaři

Český fousek- Barbu Tchéque- standard FCI č. 245


ZEMĚ PŮVODU: Československo, nyní ČR
KLASIFIKACE FCI: Vii. skupina - ohaři, I. III. sekce - kontinentální ohaři hrubosrstí, typu grifona - s pracovní zkouškou.
CELKOVÝ VZHLED: ušlechtilý ohař, střední velikosti, téměř čtvercového rámce, s hrubou srstí, jehož celkový vzhled svědčí o odolnosti a síle.
HLAVA: suchá, poměrně úzká a dlouhá, vysoko nasazená na krku; nosní hřbet poněkud delší než mozkovna, mírně klenutý; stop středně výrazný; nos tmavě hnědý; skus nůžkový; chrup úplný ; oko tmavě jantarově či ořechově hnědé; ucho vysoko nasazené, těsně přiléhá k boku hlavy, ke konci se zužuje.
KRK: středně dlouhý, se správně vyvinutým svalstvem, suchý a vysoko vsazený do hrudi; linie je poněkud klenutá.
TRUP: hřbet krátký, rovný, pevný; kohoutek výrazbý; záď mírně spáditá; břicho mírně vztažené.
HRUDNÍK: zepředu tvar lyry, dosahuje minimálně k lokti; žebra dobře klenutá
OCAS: nesen horizontálně v linii hřbetu nebo mírně vzhůru, nasazen ve výši prodloužené linie hřbetu, středně silný, krátí se ze 3 pětin svojí délky.
HRUDNÍ KONČETINY: dobře osvalené, šikmo uložené, svírající s ramenní kostí tupý úhel
PÁNEVNÍ KONČETINY: jsou postavené poněkud dozadu, což umožňuje psovi snadný pohyb.
POHYB: pravidelný v kroku i v klusu, nevyjazující žádný pohyb dovnitř ani do stran; zadní končetiny se pohybují přesně za končetinami předními
OSRSTĚNÍ: jemná a hustá podsada, hrubé a tvrdé pesíky; vlníky jsou výrazné na hrudi, na hřbetě, na slabinách a na lopatkách; pro plemeno je typický vous.
BARVA: tmavý bělouš s plotnami nebo bez nich, hnědák s bíle prokvetlými znaky na hrudi a na dolní části končetin nebo bez znaků
VÝŠKA A HMOTNOST 58-66 cm, 22-34 kg


HISTORIE: Doložitelná data sahají do roku 1348, kdy jsou písemné záznamy o psech zvaných cannis boemicus. S prvním vyobrazením se setkáme na obraze z počátku 16. století. V 17. století patřili čeští lovečtí psi mezi velmi uznávané a vyhledávané v celé střední Evropě. V roce 1896 byl založen Spolek pro ohaře hrubosrsté, kde poprvé padlo současné pojmenování plemene - český fousek. V období před první světovou válkou byl český fousek nejrozšířenějším hrubosrstým ohařem, který se vyskytoval na území bývalého Československa. První světová válka a její následky téměř zapříčinily zánik tohoto plemene, ale později se začalo s jeho regenerací. Základem této regenerace se stalo několik původních typických jedinců, z nichž se podařilo systematickým chovem dosáhnout současného moderního typu, který zaujímá druhé místo mezi loveckými plemeny používanými v ČR a na Slovensku. Svého uznání FCI se plemeno dočkalo v roce 1963.

POVAHA: Snadno cvičitelný, ovladatelný, trpělivý, výborněě spolupracující s majitelem, ale přirozeně ostrý na škodnou.

VYUŽITÍ: Především vynikající všestranný pracovní pes pro mysliveckou praxi s vrozenými schopnostmi pro práci v poli, ve vodě i v lese.

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana