Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Leden 2013

Jak se sportuje s dlouhosrstým vipetem

12. ledna 2013 v 12:52 | Psí sporty |  Psí články
Jistě jste si všimli, že dnešní doba velmi přeje sportování se psy - důkazem toho je i existence tohoto časopisu (Psí sporty). Je mnoho psích plemen, se kterými se výborně sportuje, ale těžko se s nimi žije. S dlouhosrstým vipetem se skvěle žije, a co víc - dá se s ním i výborně sportovat.

Krátce z historie

Dlouhosrstý vipet je poměrně mladé plemeno, které oficiálně vzniklo až v 70. letech minulého století. Není dosud uznáno FCI, nicméně jeho standart je platný od roku 1986. V češtině se obvykle zmiňuje pouze jako dlouhosrstý vipet ( hovoroě ,,chlupatej" vipet), v angličtině buď jako Longhaired Whippet (zkrátceně LHW), nebo Silken Windsprite. O existenci dlouhosrsté variety vipeta nemají často povědomost ani ti, kdo se chovem chrtů zabývají delší dobu. Přitom již v knize Roberta Leightona ,,The New Book of the Dog" z roku 1906 je o ní v kapitole týkající se vipetů poměrně zásadní informace: ,,Původně existovaly dvě variety vipeta, a to dlouhosrstá a krátkosrstá, avšak v současné době se s dlouhosrstým vipetem lze jen stěží setkat, ať už na výstavách nebo závodištích. Ve skutečnosti, jakkoliv dobře může dlouhosrstý pes vypadat, co se týče anatomie, má chabou šanci získat na výstavě cenu, a to z důvodu jeho zarostlého vzezření, které s největší pravděpodobností skrývá elegantní profil, jenž je velmi obdivovaným charakteristickým znakem tohoto psa."
Je tedy téměř jisté, že se v chovu vipetů od samého začátku objevovala i štěňata dlouhosrstá a/nebo hrubosrstá, což je potvrzeno i v dalších knihách z počátku 20. století. Nikdo se tím ale nechlubil a netoužil po zveřejnění faktu, že se právě v jeho vrhu takové štěně narodilo. Chov dlouhosrstého vipeta v pravém slova smyslu zahájil až Walter Wheeler, který jedno takové štěně při návštěvě u známého chovatele zahlédl a tak se do něj zamiloval, že začal dlouhosrsté jedince cílevědomě shánět. Často se v souvislosti s historií ,,dlouhosrsťáků" uvádí, že zakladatelkou chovu byla fena vipeta, která bya sice dlouhosrstá, ale před každou výstavou ji ostříhali, aby vypadala jako krátkosrstá. Tato fena se prý dokonce stala britskou šampionkou plemene vipet.
Je tu však i podezření, že LHW vznikl zkřížením krátkosrstého vipeta a šeltie ( či dokonce barzoje), a proto se někdy objevují názory, že LHW nemá být vůbec nazýván vipetem ani řazen mezi chrty. Kdo ale někdy ,,chlupatého" vipeta vlastnil, ten určitě potvrdí, že je to chrt se vším všudy, i když je v povaze o něco jemnější a v běhu o něco pomalejší než jeho krátkosrstý příbuzný. Zato je díky své srsti odolnější vůči rozmarům počasí, ačkoliv i zde se najdou výjimky, které za nevlídného počasí odmítají vystrčit čumáček z domu. Také není tolik náchylný na poranění kůže a prstů, a po zdravotní stránce patří k plemenům, která nemají téměř žádné problémy.

hobby.idnes.cz

Dlouhosrsťáci v Čechách

LHW se dostali z USA do Evropy přibližně kolem roku 2000. Do Čech byla první fena LHW Claybrook Nugget´s Butterfly (Beami), dovezena v roce 2002, a její první vrh se narodil v roce 2004. Většina štěňat z tohoto vrhu zůstala v ČR a zapojila se do chovu. Proběhlo i několik importů psů a fen z USA a také ze Švýcarska. V současné době jsou u nás 3 chovatelskéstanice, které dohromady odchovaly něco přes 60 šťěňat, část z nich však zkončila u zahraničních majitelů. LHW jsou tedy u nás stále ještě málo rozšířeným plemenem, ale díky své povaze si každým rokem získávají další příznivce.

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana