Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Únor 2013

Otrávený povel

26. února 2013 v 14:00 | Katka Lerlová - PS
(Poisoned cue)
Dnes jsem si za téma vybrala terminus technicus, se kterým jsem se u nás zatím moc nesetkala. Ale v zahraniční literatuře na něj můžete narazit, tak se mu podíváme na zoubek.

Povel (cue) je obvykle podnět, který má pro psa nějaký význam. Může být zvukový (,,ke mně", písknutí), vizuální ( ukázání na překážku, upřený pohled na aport) nebo daný okolnostmi (jsem blízko pelíšku - pes by si měl lehnout). Naučíse ho snadno: ,,Když se stane A a já udělám B, tak můžu čekat C." V angličtině ABC využívají jako akronym pro znázornění posloupnosti spoštěč (antecedent) - chování (behaviour) - důsledky (consequence). Slyším, že mě páníček volá jménem, přiběhnu k němu, dostanu pamlsek.
Otrávený povel si můžeme představit tak, že psovi není ,,moc po chuti". Znamená pro psa něco jiného, obvykle nepříjemného, než by člověk chtěl. Člověk na procházce zavolá na psa, a ten ještě očichá pár stromů, než přijde. V závodě dá povel pro zastavení na zóně, ale pes ji skočí, jako by byla pod proudem.
Jak se stane, že se povel otráví? Zase jsme zpět u ABC. Když cvičíte pozitivním upevňováním, tak vydání naučeného povelu pro psa znamená, že odměna je na dosah. Proto na něj reaguje vesele a plní ho okamžitě, proč se také zdržovat odměny. Ale může se stát, že si pes spojí povel s něčím nepříjemným. Samozřejmě k tomu dochází, pokud by psovod při výcviku používal tresty. Zavolá na psa, ale ten ještě odběhne k plotu zaštěkat na sousedovic psa. Psovod chce dát psovi najevo, že udělal chybu a připne ho na vodítko. Pes to tak ale pochopit nemusí, naopak může dojít k názoru, že poslechnout na přivolání, když je za plotem štěkající pes, se nevyplatí, protože přijde o svobodu. Začne se v takové situaci, nebo i podobných, psovodovi vyhýbat. Přivolání se stalo otráveným povelem.
Ne vždy je použití trestu úmyslné. Máte například psa, kterého byste chtěli naučit, aby se přetahoval. Podaří se vám ho přesvědčit, aby se zakousl do hračky, takže ho nadšeně poplácáte po hlavě. Ovšem přesně tohle většina psů nemá ráda. A začnou se proto přetahování vyhýbat nebo mají ve zvyku hračku pustit pokaždé, když psovod pohne rukou. U bojácnějších psů je potřeba dávat si pozor na všechno, čeho by se mohli leknout, když jsem Ayga jako štěně chtěla naučit triky s hůlkou, tak ji omylem dvakrát shodil a práskla o zem. Tyčky se od té doby bojí a všechny triky s ní jdou velmi pozvolna.
Povel může otrávit i neobratnost při učení nových věcí. Takovým klasickým případem jsou zastavované zóny. Pokud jsou učené manipulací se psem, zase to je většině nepříjemné. Dojdou k názoru, že nejbezpečnější je zóně se vyhnout.
Povel otráví i to, že psovod nechá po zaujetí pozice na zóně psa dlouho čekat. Pes nezíská co chtěl, tedy pokračování v běhu po dalších překážkách. To vede k frustraci a frustrovaného psa obvykle cvik nebaví, proto mu nejde, a v důsledku se objevují nebo opakují další chyby. Pes může být neobratný i proto, že není naučený vnímat a pracovat se svým tělem, takže mu dělá problém na zóně fyzicky správně zabrzdit, a psovod ho na zónu opakovaně vrací. Příčin zkrátka může být mnoho.
Někdy je povel otrávený jen v určité situaci. Mnoho psů podává rozdílné výkny v tréninku a na závodech. Za příklad si můžeme vzít odložení. V tréninku je psovod uvolěný, psa chválí, vrací se k němu, odměnuje pamlsky či hračkou. V tréninku pak pes nemá problém v odložení zůstat. Ale na závodech je psovod nervózní, povel opakuje nebo ho vydává výhružným hlasem. Pes brzy dojde k domněnce, že ho žádný pamlsek ani hračka nečeká a psovod na něj jen vytváří nátlak, který mu není příjemný. Je pro něj logické řešení start co nejvíce zkrátit a raději ani nenechat psovoda moc mluvit.
Teď to vypadá, že jakmile pes dělá v tréninku chyby, tak jsme si povely otrávili. Nemusí to tam být, pokud psovod začne na nízkých kritériích, např. že mu stačí pomalé, ale soustředěné zaujetí pozice na zóně nebo chůze u nohy s větším odstupem, a pak nezačne selektivně odměňovat jen rychlejší a přesnější pokusy, tak bude pes přesvědčený, že povel vykonává naprosto správně. Povel není otrávený, jen špatně naučený.
A co s tím, když je povel otrávený? Podívat se, co v tréninku k tomu mohlo vést, a začněte cvik učit od začátku, bez chyb. Dávat si pozor, abychom psovi cvik neznepříjemnili vědomými nebo nevědomými tresty. Potom je lepší pro cvik zvolit jiný povel, který ještě není otrávený.


848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana