Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Duben 2013

Nakrýt velkou fenu malým psem - ano či ne?

13. dubna 2013 v 18:22 Poradna
Ing. Pavlína Vazdová

,,Nepřestává mě udivovat, kolik lidí chová, aniž by vůbec kdy projevilo zájem o nejelementárnější zákonitosti dědičnosti. Jsem přesvědčena, že jsme stát s největší hustotou chovatelů na kilometr čtvereční."

Mám chovnou fenu na horní hranici výšky udávané standardem plemene a nyní plánuji její první krytí. Je vhodné vybírat spíše menšího psa, aby štěňata nebyla přerostlá?

To, co píšete, zní neuvěřitelně logicky a člověk má při výběru partnera tendence se právě tímto pocitem řídit. Náš svět je plný příkladů, kdy je něco řízeno taktovkou přímé, resp. nepřímé úměry - mám-li něčeho příliš, dám jiného méně, než má být, a je to. Jenže v chovu tento systém nefunguje. Je-li naše fenka urostlejší, než bývá zvykem, pak volíme partnera ideální kohoutkové výšky a nikoli prťavouse z druhé strany výškového spektra. Ale proč? Vždyť platí, že jeden gen dostane jedinec od otce (gen pro menší vzrůst) a druhý od matky (,,óbrgen), ne? A pak by se logicky měli dohodnout na zlaté střední cestě. Problém je, že na výšce se podílí mnohem více faktorů než jeden gen. Ale i u jiných nedostatků (než je kohoutková výška) volíme vždy k jedinci s ne úplně dokonalým parametrem partnera, který je v ideálním středu. Ono totiž pokud použijeme dva extrémy ( v našem případě obr a prcek), pak budeme mít ve vrhu štěnata takové výškové variability, že bude jen těžko k uvěření, že jsou to skutečně sourozenci. Zatímco nakryjeme-li čahounku psem ideální výšky, pak se sice ve vrhu jistá výšková variabilita objeví, ale zdaleka ne tak velká. Část potomstva se udrží ve středovém pásmu a část bude mířit poněkud výše, ale stále bude výškový rozptyl v přijatelných mezích. Mrkneme-li na jiný znak, např. délku čelisti, mohou být následky ještě podstatně horší. Pokud má totiž maminka elegantně dlouhý čumec (mezi pejskaři nazývaný srsál) a vyhledáme si tatínka s mužnou hlavou a poněkud kratším čenichem, pak se můžeme u štěňat dočkat značných problémů se skusem, protože horní čelist může být po mamince a dolní po tatínkovi a pak nemají zuby ani tu nejmenší šanci potkat se v nějaké přijatelné pozici. Tak už víte, v jaké výškové kategorii hledat ženicha pro vaši fenku a nezbývá než popřát hodně štěstí v chovu.

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana