Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Červen 2013

Populace na place

20. června 2013 v 20:17 | Pavlína Vazdová |  Chov
Dneska se posuneme o krok dál. Ne že bychom plně vyčerpali obecnou část genetiky, to ani vzdáleným omylem, ale myslím, že stěžejní kostru pro orientaci jsme zvládli a kdo bude stát o nadstavbu, mohu vřele doporučit několik dobrých, ale již přeci jen odbornějších publikací. Náš posun se směřuje k populační genetice. Proč to?

Bez ní to nepůjde

Jednoduše proto, že právě populační genetika je základem chovatelské práce a bez ní to moc nejde. Každý chovatel je tak trošku sám za sebe a má své představy o chovu, který obsáhne se základní genetikou, ale má-li být zajištěno slušné přežití a pozitivní vývoj plemene, pak to bez ,,populačky" nepůjde. Hurá na to. Nejprve troška oblíbeného názvosloví.

Populace

T je společenstvo sobě si výrazně podobných jedinců, jejichž podobnost je výraznější než mezi dalšími (byť příbuznými) skupinami. Zní to, myslím, celkem srozumitelně. Populace nemusí být nutně přesně vymezena. Můžeme brát jako populaci celé plemeno, ale také nějaký ten krajový ráz. Spousta plemen vypadá trošku jinak na starém kontinentě a jinak za oceánem. Z pohledu poradce chovu může být populací parta chovatelů a jejich čtyřnohých svěřenců v poli jeho působnosti, ale řekla bych, že bude lépe držet se plemene jako celku (ať v tom není až takový binec).


Dvě odlišné barvy

Genofond

Genový fond (genofond) je parta všech genů, které mohou být potenciálně předány dál. Je to kompletní genová výbava všech jedinců, kteří jsou v tuto chvíli schopni se rozmnožovat a předávat svou skvělou dědičnou informaci další generaci. Ve společnosti, která by fungovala ,,každý s každým", by se genofond držel celkem v rovnováze a žádné geny by nemizely v nenávratnu, ale jakmile se začne do chovu míchat rozum (potažmo plemenářská práce), pak je všechno jinak. Není proto od věci ponechat v záloze alespoň pár jedinců třeba ,,starého" typu, protože jejich striktním vyřazováním můžeme nevědomky zlikvidovat nějakou velmi cennou genetickou informaci, která ovšem nebyla na první pohled moc vidět, jen se držela za ruku s jiným genem.

Hustota a efektivnost populace

Tento pojem nám ukazuje počet jedinců v čase a prostoru. Z našeho pohledu počet všech např. dalmatinů, kteří běhají po světě. Tato veličina může krásně ukázat tzv. populační vlny, což jsou vzetupy a pády daného plemene (např. ,,puntíci" po prvním díle filmu 101 dalmatinů - to byla úplná tsunami, po níž následoval drsný propad; nebo zákaz chovu tzv. ,,bojových" plemen v některých státech způsobil strmý skluz). Efektivní velikost populace je část jedinců, kteří zasáhnou do reprodukčního procesu. V podstatě je to podíl skutečně v chovu uplatněných zvířat ke všem ostatním psům daného plemene.

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana