Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Červenec 2013

Velšteriér - standard FCI č. 78

27. července 2013 v 15:04

Velšteriér - Welsh Terrier


ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
KLASIFIKACE FCI: III. skupina - teriéři, I.sekce - vysokonozí středně velcí teriéři bez pracovních zkoušek.
CELKOVÝ VZHLED: dobře vyvážený a kompaktní
HLAVA: plochá, středně široká, s úplným chrupem, nůžkový skus, oko malé, tmavé ucho tvar ,,V", malé, klopené vpřed a nesené těsně k lícím.
KRK: středně dlouhý, mírně klenutý, ladně přeházející do plecí.
TRUP: krátký, silná bedra.
HRUDNÍK: hluboký a středně široký. Dobře klenutá žebra
OCAS: většinou kupírovaný, dobře nasazený. Nesen vztyčený, avšak nikdy zatočený nad hřbet.
HRUDNÍ KONČETINY: rovné, svalnaté, se statnými kostmi
PÁNEVNÍ KONČETINY: silné, svalnatá stehna
POHYB: hrudní a pánevní končetiny vedeny přímo vpřed a rovnoběžně.
OSRSTĚNÍ: drátovitá, tvrdá, těsně přiléhající, bohatá, trimuje se
BARVA: přednost se dává černé s pálením nebo tmavě šedé s pálením, bez černé kresby na prstech. Černé zbarvení pod hlezny je vysoce nežádoucí.
VÝŠKA: do 39 cm
HMOTNOST: 9-9,5 kgHISTORIE: Welsh teriér je pravděpodobně jednou z nejstarších forem teriéra na britských ostrovech a je zde chován již stovky let. Běhávali ve Walesu ve smečkách spolu s vydraři a foxhoundy. Byli velmi ceněni pro svou ostrost a vynikající výsledky při lovu lasicovitých šelem, lišek i krys. Poprvé bylo toto plemeno samostatně vystavováno v roce 1884. Důležitou událostí bylo předání fenky zvané Gwen princi waleskému, pozdějšímu králi JiřímuV. Fenka si prince podmanila a ten se od roku 1912 začal aktivně věnovat chovu tohoto plemene. Královská přízeň samozřejmě zajistila welsh teriérům pozornost veřejnosti. Světové války výrazně omezily chov, přesto se několik stanic udrželo. Své největší popularity v Anglii dossáhl welsh v 50. a 60. letech minulého století. Odstartovalo ji zisk BIS na prestižní Cruftově výstavě psa Twinstar Dyma Fi. Stejný titul získal v roce 1959 pes Sandstorm Saracen, 1994 Purston Hit and Miss From Brocolitia a zatím poslední 1998 Saredon Forever Young. Hned čtyři držitele tohoto prestižního titulu má vedle welshe pouze irský setr a předčít je dokázal jen kokršpaněl (hned 7 držitelů!).

POVAHA: Laskavý, poslušný a dobře ovladatelný, šťastný, veselý, zřídkakdy plachý. Hravý a nebojácný, avšak v žádném případě agresivní, ačkoli je kdykoli připraven si v případě potřeby uhájit své.
VYUŽITÍ: Jak pro mysliveckou praxi, tak jako aktivní společník. Vhodný pro moderní psí sporty typu agility, flyball apod. Psi mohou být dominantnější k jiným psům. Soužití s ostatními domácími zvířaty nemusí být, vzhledem k rozvinutému loveckému instinktu, bez problémů.


848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana