Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Leden 2014

Masáže pro sportovní psy

29. ledna 2014 v 20:00 | MVDr. Helena Potfajová |  Můj pes
Pozitivní dopad masáže na organismus (lidský i zvířecí) je známý už po tisíciletí. Již ve starém Egytě se faraoni nechávali masírovat, aby si zabezpečili dlouhověkost a zdraví. V dnešní době je vyvinut nespočet různých typů masáží, každý má svůj původ, historii, specifické hmaty a postupy, společné však mají jedno - navozují příjemné pocity, zlepšují prokrení tkání, příznivě působí na napětí ve svalech, stimulují periferní nervová zakončení, harmonizují centrální nervovou soustavu a celkovou látkovou výměnu v organismu.

Masáž má více pozitiv

Pravidelná masáž jakéhokoliv druhu by měla být součástí péče o každého psího sportovc. Díky výše popsaným účinkům masáž příznivě působí na celkovou rovnováhu organismu a podporuje regeneraci pohybového aparátu. Také pozitivně přispívá k rozvoji vztahu mezi psovodem a psem. Pes je vděčný za příjemnou pozornost, naučí se psovodovi důvěřovat a tolerovat manipulaci s ním. Psovod se lépe naučí poznat svého psa, jeho tělo, jeho reakce, subtilní komunikační signály, a také snadno zpozoruje případný problém pohybového aparátu v raném stádiu, kdy je jeho řešení mnohem snadnější, než kdyby se problém rozvinul až do kulhání nebo jiných silnějších příznaků.

Masáž? Ne vždy...

Masírovat svoje psy můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv. Je však důležité splnit několik podmínek - prostředí, kde psa masírujete, by mělo být klidné, bez zbytečných rušivých vlivů, aby se pes mohl uvolnit a soustředit se pouze na masáž. Je také velmi důležité, aby byl i masér uvolněný a plně soustředěný na svoji práci. Právě psyhická pohoda a relaxace se přes ruce maséra přenáší na psa. Pokud je masér napjatý či nervózní, nemůže svou manipulací navodit požadovaný efekt. Jsou určité situace, kdybychom psa neměli masírovat a raději zvolit jinou aktivitu s ním. Psa nemasírujte když:
- nemáte na masáž dostatek času a zbytečně by jste spěchali (měli by jste počkat minimálně 30 minut)
- jste ve stresu a nemůžete se uvolnit
- se pes masáži brání. V takovém případě byste měli zjistit, co je příčinou, zvláště pokud pes doteď masáže toleroval dobře.
- je pes nemocný, zvláště má-li horečku
- má akutní bolest po úrazu či operaci - v těchto stavech je infikovaná velmi jemná a specifická masáž, kontraktní hmaty si nechte vysvětlit od vašeho fyzioterapeuta
- masáž psů trpících nádorovým onemocněním je kontraindikovaná z důvodu rizika rozvoje metasáz.
Postupy jednotlivých masáží přesahují rámec tohoto článku, přesto bych vám zde chtěla dát několik tipů k masážním hmatům, které by mohly pomoct pečovat o vašeho psího sportovce.
Než se do masáže pustíte, najděte si klidné místo a zaujměte pohodlnou pozici. Větší psy masírujte na zemi, ty menší na stole. Je vhodně, když pes během masáže leží, lze však masírovat i psa ve stoje. Při masáži mějte ruce uvolněné a provádějte rytmické pohyby rovnoměrným tlakem na tělo psa. Nikdy netlačte na kostní výběžky. Udržujte neustálý kontakt se psem minimálně jednou rukou.

Úvod do masáže

Na chvíli zavřete oči a soustřeďte se na vlastní uvolnění. Položte obě ruce na psa a snažte se vlastní uvolnění přenést na něj, můžete jej přitom jemně hladit. U dlouhosrstých psů můžete lehce prohrabovat srst a jemně vytahovat jednotlivé prstýnky chlupů. Když cítíte, že je pes uvolněn, můžete začít se samotnou masáží.


Efluráž

Jedná se o povrchový hmat, který se často využívá jako vod do masáže. Napomáhá navázání kontaktu se psem, senzibiluje nervová zakončení v kůži a stimuluje prokrvení povrchovývch struktur. Jedná se o rytmické hlazení celého těla mírným tlakem otevřenou dlaní. Jednotlivé tahy jsou dlouhé, ne příliš rychlé. Na krku, hřbetě a na boích postupujte ve směru růstu chlupů, na končetinách pak směrem k tělu.
Uvolnění dlouhých hřbetních svalů:
Pro uvolnění ztuhlých svalů podél páteře masírujte psa nejlépe vestoje, vsedě, nebo vleže v poloze sfingy tak, abyste mohli pracovat symetricky na obou stranách páteře. Stoupněte/sedněte za psa a oběma rukama vykonávejte palcem krouživé pohyby přes dlouhé hřbetní svaly, od páteře směrem ven. Přitom postupujte od hlavy směrem k ocasu. V žádném případě netlačte na spinální trny obratlů, které jsou hmatatelné ve střední linii hřbetu. Obdobným způsobem masírujte i okolí kořene ocasu.

Hnětení

Při tomto hmatu se přepracovávají jednotlivé svaly do hloubky. Stimuluje se hluboké prokrvení a uvolnění svalových vláken. Je dobře využitelný pro objemné svalové skupiny, jako jsou stehenní svaly, triceps a dlouhé svaly na krku. Zde je opravdu důležité, aby byl pes uvolněý, při napjatých svalech může být hloubkové hněení nepříjemnié až bolestivé. Pracujte obdobně, jako když ručně hnětete těsto - jednotlivé svaly probírejte mezi palcem a prsty, příčně k průběhu svalových vláken. Dělejte rytmické pohyby přiměřeným tlakem a postupně se posouvejte nahoru a dolů podél celého svalu.

Rolování kůže

Jedná se o fasciální masážní techniku, kdy se přes kůži uvolňuje podkoží a svalové fascie. Naberte kožní řasu u kořene ocasu a postupně ji mezi prsty probírejte a posouvejte směrem dopředu k hlavě. Pokud má pes bolavá a ztuhlá záda, může pro něj být tato manipulace velmi nepříjemná. V takovém případě nabírejte a pouštějte jednotlivé kožní řady od ocasu směrem k hlavě, ale nerolujte.

Uvolnění svalových úponů kolem kyčelního kloubu
Kolem kyčelního kloubu se upíná množství velkých a velmi výkonných svalů. V kombinaci s velkým rozsahem pohybu v tomto kloubu často dochází k jejich přetížení a ztuhntí. Pro uvlonění nepříjemného napětí můžete provádět lehké krouživé pohyby kolem velkého trochanteru kyčelního kloubu. Tato lehká masáž oblasti kyčlí taky pomůže ulevit od bolesti u psů trpících DBK.

Masáž polštářků na tlapkách

Polštářky na tlapkách jsou velmi důležitým senzorickým orgánem. Při chůzi a běhu zprostředkovávají informaci o terénu, po kterém se pes pohybuje, a ten může přizpůsobit svůj pohyb aktuální situaci. Rychlý přenos vjemů z tlapek do mozku a zpátky je velmi důležitý z hlediska rovnováhy a koordinace pohybu. Pravidelná masáž tlapek krouživými pohyby palcem podporuje přenos nervových impulsů. Zde můžete k masáži využít ji oleje nebo krému, který pomůže udržet polštářky vláčné a pružné.

Ukončení masáže

Při masírování byste měli dodržovat přesný postup v sekvenci jednotlivých hmatů. Tak bude pes přesně vědět, co má očekávat a bude o to lépe spolupracovat. Pro ukončení masáže můžete využít opět celotělovou efluráž, kdy provedete několik opravdu dlouhých hmatů podél celého těla.
Na trhu je dnes dostupná různá literatura zabývající se problematikou masáží psů. I sebelepší knížka však má jednu nevýhodu - nemůžete se jí zeptat, když si nejste jisti a neřekne ám, když něco děláte špatně. Pokud si chcete být jisti správností vámi prováděné masáže, doporučuji vám absolvovat kurz vedený zkušeným masérem, nebo se nechat přesně instruovat vaším fyzioterapeutem.

Jak fotit psy na sněhu ?

28. ledna 2014 v 19:50 | Ondřej Uhlíř |  Ostatní
Na úvod bych Vám po delší pauze chtěla oznámit, že se budu tomuto blogu častěji věnovat a přidávat informace :) *K*

Sníh je bílý!
Mnozí z vás si jistě všimli, že sníh má velmi často bílou barvu. Což znamená, že odráží více světla, než kdyby byl třeba černý... Proč je tedy většina fotek zašedlých, mdlých, a psi jsou často jen černým flekem? Je to právě proto, že když fotí někdo psa na sněhu, tak více prostoru na snímku zabítá právě sníh. Fotoaparát mu pak dává větší prioritu než psovi a snaží se jej tedy ,,nepřepálit". Na fotce pak vznikne šedý sníh a černý pes.

Jak na to ?
Teď přichází ta technická část - musíte se rozodnout, na co budete měřit expozici. Jestli tk, aby sníh nebyl přepálený (ale pes pak bude velmi tmavý), nebo budete fotit tak, aby nebyl pes tmavý, čímž vám ale vznikne bílý přepálený flek místo sněhu. Já to dělám tak, že fotím ,,někde mezi". Proč? Právě proto, abych byl schopen tmavého psa následně ještě zesvětlit a hodně světlý sníh naopak případně ztmavit. Celé focení (nejen) na sněhu je jen o správném nastavení expozičních hodnot. Doporučuji používat plně manuální režim, nebo některý z poloautomatických režimů (priorita clony, času) v kombinaci s kompenzací expozice.

Sníh neodpouští!
Vzhledem k výše popsanému je potřeba ještě důkladně dbát na všechny možné poučky ohleně světla. Sníh vám nic neodpustí. Vyfotíte krásnou fotku, a pokud si někde v pozadí nevšimnete nasvícného kousku sněhové pokrývky, bude na snímku prostě vypálený flek. Snažte se hledat světelně nekontrastní prostředí, kdy celá scéna je ve stínu. Mně osobně se nejlépe sněhové fotky pořizují ve dnech, kdy je zataženo. Vyvarujte se focení v protisvětle. A hlavně se toho nebojte a foťte a foťte.

U fotek na sněhu považuji jako nutnost provádět úpravy v PC, které z fotky dostanou pryč tu nudnou šeď a dodají ji zpět kontrast a barvy...ale o tom až příště.


848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana