Facebook- KLIKNI ZDE !


,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy." - Africké přísloví
,,Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské ctnosti bez lidských necností.
,,Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje více než sebe."
,,Život je pes, a proto žít je psina!"

Únor 2017

Exteriér ani zdraví štěňat množitele nezajímá

25. února 2017 v 19:21 | Věra Brunclíková |  Chov

Exteriér ani zdraví štěňat množitele nezajímá

Problém u všech známých a oblíbených plemen psů, čivavy nevyjímaje, je jejich rozmnožování lidmi, kteří prodávají štěňata bez průkazu původu. Děje se tak proto, že veřejnost má o plemeno zájem, a argument zní, že nechtějí psa na výstavy. Tyto bezpapírové "čivavy" kazí svým vzhledem a povahou pověst cíleně šlechtěných čivav. Často se na mě obracjí zájemci o čivavu s dotazem, jestli nemám na prodej štěně bez PP. Ráda bych ted případným zájemcům o štěňata vysvětlila, proč nechovám štěňata bez průkazu původu.

Moje první fena čivavy stála dvacet tisíc korun a má průkaz původu (PP). Koupila jsem si ji od chovatelky s řádnou smlouvou, která mi zaručovala několik důležitých a zásadních věcí: Fena má tetovací číslo shodné s registračním číslem v průkazu původu, takže vím, kdy se narodila, kdo jsou její rodiče, prarodiče i praprarodiče. Tato fena pochází z českého chovu, a ve chvíli, kdy se rozhodnu, aby měla štěňata, přesně vím, kdo jsou její příbuzní, abych ji nenakryla jejím bratrem, otcem či jiným příbuzným, aby se z takového spojení nenarodila v lepším případě trošku přihlouplá, retardovaná štěňata.

Retardovaná a znetvořená čivava

Život s takovým psem totiž není rozhodně zábava ani relax, protože ho často nenaučíte ani základním hygienickým návykům, takže to, že máte doma psa, cítí hned každý, kdo strčí hlavu do vašho bytu, ačkoliv vy sami si to už ani neuvědomujete. Poznala jsem příliš mnoho takových "čivav" bez PP, které jejich majitelé učili čistotnosti sice správně, ale bezúspěšně - jejich mozek nebyl schopen informace zpracovat. Často se v psí škole setkávám s majiteli, kteří tento problém řeší, a často nejsem ani první, a jistě ani poslední, koho v této věci vyhledali. Učit retatdovaného psa hygieně je nereálné. Čivavy jsou od přírody velmi čistotné a bystré, a je smuté, že množitelé bez základních genetických znalostí neuváženým spojením rodičů dokážou svými odchovy takhle ničit pověst plemene. V tom horším případě se ště'ňata narodí navíc se zdravotními problém, část vrhu bývá znetvořena a část přežije. Často se stává, že u čivavy koupené bez PP a rodokmenu dochází k úhynu.

Proč taková štěňata můžou brzy uhynout?

Množitel vám nikdy neřekne pravdu o svých odchovech. Štěně vám prodá příliš brzy (věk v týdnech a měsících je nepravdivý a hmotnost se dá počítat na gramy, což je reakce množitelů na poptávku po skutečně malilinkých čivavách). Štěně nebylo nikdy očkováno a nikdy nevidělo veterináře (razítka v očkovacím průkazu jsou podvod). Štěně byl nemocné už ve chvíli koupě a kupující to nepoznal (nemoc se může projevit za pár dnů až dva týdny). Štěně nebylo nikdy odčerveno a má bříško plné parazitů přenosných na člověka (obvyklé škrkavky a tasemnice). Štěně je ve špatné kondici (nadopované speciálními injekcemi s vitaminy, aby se kupujícím jevilo pár dní v pořádku). Veterinární léčba je poměrně drahá záležitost, a když svého psa hodně milujete, chcete pro něj logicky tu nejlepší péči. Novopočený majitel štěňátka se však určitě chce radovat z jeho přítomnosti, ne v prvních dnech a týdnech, kdy má ze štěňátka radost celá rodina, často s bezmocí přihlížet tomu, jak se to malinké stvoření ztrácí před očima a i přes veškerou snahu veterináře odchází nadobro. Navíc, ačkoliv je veterinářů hodně a mnozí mají k dispozici širokou škálu léků, nikdo z nich nemá živou vodu, která by jako jediná mnoha takovým štěňatům pomohla. Mnohdy chybí veterinářům tak praktické zkušenosti, které mají dlouholetí chovatelé čivav.


Proč Váš pes tahá na vodítku?

23. února 2017 v 19:53 | Stanislava Čermáková |  Poradna
Proč Váš pes tahá na vodítku?
A přitom stačí tak MÁLO, aby to nedělal!

První nápověda - otázky

Dělali byste něco, co vás bolí a co vám nepřináší nic pozitivního? Proč by to dělal pes? Co tím od vás (alespoň občas) váš pes získává? A tahal na vodítku jako malé štěně?

Druhá nápověda

Jedna z nejčastějších situací, kterou můžete vidět v parku nebo na cvičáku: Na vodítku je štěně, pubertální či dospělý pes (na věku opravdu nesejde) a na napnutém vodítku táhne majitele ke svému psímu kamarádovi, také upoutanému na vodítku. "Jé, to jsme rádi, že vás vidíme. Jé, jak se Alík vítá s Azorem, to je tááák roztomilý! A jak se jinak máte?" zní na střídačku z úst majitelů, zatímco se pejsci očichávají, pacinkují, prostě idylická chvilka, která ale jednou také povede k tahání na vodítku. A vy se pak budete ptát: "Proč to dělá? Proč mě tahá?" Inu, protože když někdy tahal, dostal se ke svému psímu kamarádovi, prostě tam, kam chtěl! "Ale to je něco jiného" zazní. "To byl přece Alík, a to mi nevadilo, ale tohle je cizí pes, a já to TEĎ nechci!"
Aha, a jak to má váš pes poznat? Číst naše přání a představy neumí nejen náš partner, ale ani náš pes! Asi to tedy chce mu říct, kdy se může jít očichat a hrát si, viďte? Ne jen upevňovat psí zkušenost - někdy, když táhnu, dostanu, co chci...

Třetí nápověda

A to, co platí o vítání a očichávání jiných psů, platí téměř stoprocentně i o lidech. Štěnítko si vyšlapuje na vodítku a zazní: "Ten je tak krásný, pocééém!" A plyšáček roztomile táhne, aby se dočkal pohlazení a pomazlení, a vaše oči jsou zalité slzami dojetí a štěstí, jak krásné máte štěně a že to okolí vidí a ocenilo (ocenilo tím i vás)! A uběhne čas a vy pak za ročním psím puberťákem, se kterým se už nikdo nechce mazlit, neb 1. slintá, 2. je špinavý, 3. se ho všichni bojí, jste taženi na vodítku (nebo pokud je na volno, běžíte za vítacím psem mizejícím v dáli) a řvete: "Proč mi to děláš? Pán se s tebou nechce mazlit! Já vím, že jsi moooc hodný pes a chceš si jen hrát...!" A přitom stačí tak MÁLO! Od štěněte psovi jasně říkat: "Teď se můžeš jít mazlit, hladit..." - co já vím. A pes pak při pohledu na jiného člověka čeká na váš povel, a ne že zase táhne na vodítku, a někdy to prostě vyjde!
Věci jsou prosté, viďte? Stačí se zamyslet, co svým chováním psa učím, a pak si říct: Opravdu to chci? Anebo obráceně - napsat si, jaké chování by se mi od mého psa líbilo, a když vím, co chci, už je jednoduché najít řešení, cestu!


Working testy- sport pro retrívry

22. února 2017 v 6:52 Ostatní
Working testy

Retrívři se stávají stále populárnějším plemenem na celém světě. Spousta lidí si pořídí krásné chlupaté štěně jako rodiného mazlíčka a vlastně ani neví, že retrívr je nejen rodiný pes, ale také pes lovecký s vrozenou chutí pro práci a hlavně pro aport. Každý, kdo se svému retrívrovi věnuje, brzy zjistí, že je to pes velmi učenlivý, a hlavně je pro něj práce zábavou. Pokud nechcete svého ,,přítele" využívat pro lovecké účely, kupte si dummy a začněte se věnovat tomuto sportu. Pokud přece jen pomýšlíte na lovecké zkoušky, i tak můžete začít s working tsty a potom jen plynule přejít na práci se zvěří.

Working testy (WT) jsou rozšířeny v celé západní Evropě a ti nejlepší reprezentují svoji zemi na mezinárodních zkouškách. U nás je tento sport teprve v začátcích. Podařilo se založit občanské sdružení Retriever SportCZ, jehož základním cílem je výcvik retrívrů pro WT a pořádání tréninků a samozřejmě zkoušek zvaných WT.

A co vlastně WT jsou?

Working testy jsou zkoušky z aportování za použití dummies. Dummy je speciální aportovací pomůcka o hmotnosti 500 g použitelná pro práci na souši i ve vodě.
U working testů nejsou úkoly předem známé a stanovuje je rozhodčí, který vychází z doporučených schémat pro sestavování úloh v jednotlivých výkonnostních třídách, které volí podle konfigurace terénu, zkušeností, požadavků lovecké praxe a stupně vycvičenosti retrívrů. Stupeň obtížnosti WT odpovídá zařazení retrívrů do jednotlivých výkonnostnách tříd. Rozhodčí může jednotlivé úkoly různě kombinovat do jednoho úkolu a právě skutečnost, že předem nikdy nevíme, co přijde, dělá z WT velmi vzrušující záležitost.
Aby bylo možno absolvovat WT v příslušné výkonnostní třídě, je nutno jednoduše umět vše, co tato třída vyžaduje. K tomu je pak nutno zvládnout nejen základní výcvik, ale mít i určitou zkušenost, flexibilitu, oboustrannou důvěru a harmonii v týmu. Všichni účastníci zkoušek mají naprosto stejné úlohy a rozhodčí se snaží maximálně omezit vliv náhod.
Do prostoru zkoušení přivádí vůdce psa na vodítku, poté mu rozhodčí vysvětlí, co se od něj očekává. Samotné zkoušení psa pak již probíhá bez obojku a vodítka.

848Virtuální stáj Ufonek
*
www.psiadusa.sk
Svoboda zvířat
Pets Planet
pomipo.blog.cz
http://nd01.jxs.cz/629/041/edf2fcfaf9_50364717_o2.jpg

úvodní strana